Niszczą Cię przekonania.

Gdy spojrzysz na swoje życie, to zobaczysz w nim nie tylko swoje doświadczenia, ale też przekonania. To one mają znaczny wpływ na nasze życie, bo wpływają na nasze decyzje, zachowania, status społeczny, a także na pewność siebie. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że to właśnie przekonania mogą niszczyć nasze plany i marzenia.

Przekonania możemy podzielić na dwa rodzaje. Choć można je podzielić na więcej, to skupmy się teraz na dwóch: osobiste i zapożyczone, czyli zewnętrzne. Zacznę od tych ostatnich, bo to one sprawiają nam najwięcej zamieszania. W wielu przypadkach czujemy sprzeczności, ale tak mocno wgryzły się w nasze życie i zachowania, że dają nam poczucie pewności, co do ich słuszności.

Sam nie wiem, dlaczego tak myślę, uważam i postępuję
Rodzisz się z odpowiednim dla siebie kodem genetycznym, ale tak naprawdę można powiedzieć, że jesteś czystą kartą. Badania wskazują, że wiele przynosimy po przodkach, a nawet konkretne predyspozycje. Jednak niewątpliwie uczymy się świata na nowo od dnia narodzin. Nie wiemy nic, a z pewnością nie rozumiemy za wiele z tego co się dzieje. Trafiamy w ręce rodziców, którzy przynoszą Ci w darze całą masę doświadczeń, z których pochodzą ich przekonania. Zdobywali je również Twoi dziadkowie, a wiele z nich zaczerpnęli od pradziadków. Są wśród nich niezrozumiałe przekazy, które również staną się Twoją niemowlęcą wyprawką.

Mijają lata, a Ty uczysz się określonych zachowań, a w wielu przypadkach postępujesz dokładnie tak, jak nakazali Ci Twoi rodzice, nauczyciele i przyjaciele. Niby masz swój rozum, a jednak zdajesz się na tych, którym ufasz. Zdajesz sobie sprawę, że muszą mieć rację, ale… wszystko jest do czasu. Poznajesz sam siebie i swoje emocje, a także przychodzą mocne doświadczenia oraz obserwacja świata. Widzisz, że wiele przekazywanych Ci mądrości, to nie pasujące do faktów przekonania.

Mądrość życiowa pokazuje, czy dostrzeżesz te różnice, aby poddać je w wątpliwość. Czy masz wystarczającą ilość siły i odwagi, aby przeciwstawić się rodzinnym przekonaniom. Czasami sprzeciwić się poglądom znajomych, a nawet podważyć utarte od lat szlaki. Obudzić się z nieswoich przekonań, które tak bardzo blokowały Twoją osobowość i możliwości. Wierzyłeś, że pieniądze są złem tego świata, a bogaci to złodzieje. Myślałeś słowami innych ludzi, którzy mówili, że prowadzenie biznesu, to nie dla Ciebie. Patrzyłeś i ufałeś tym, którzy mówili, że podróżowanie jest dla bogatych, a poza tym jest niebezpieczne. Czasami nie próbowałeś smacznych dań, bo przecież sushi jest niezdrowe. Nie chodziłeś na jogę, bo ktoś powiedział, że jest mordercza, nudna i być może zbyt mocno otwiera umysł.

Nagle stajesz przed zupełnie nowymi wyborami. Dotykasz samodzielnie swojego życia. Wiesz już, że nie jest ono takie jak opowiadano Ci przez lata. To potrafi czasami rozwalić poczucie pewności siebie, a nawet odebrać uczucie bezpieczeństwa. Szczególnie, gdy otwierasz się na zupełnie nieznane Ci obszary, które postrzegałeś zupełnie inaczej. Musisz wtedy odrzucić te niesprzyjające, które niszczyły Twój potencjał. Chowałeś swoje marzenia, bo mama mówiła, że nie warto albo nie stać ich na Twoje pasje. Z drugiej strony trudno jest rozstać się z tym, co towarzyszyło Ci przez całe dotychczasowe życie.
Czas na zupełnie nowego Ciebie
Możesz czuć się, jak rozsypane klocki Yenga. Zawalił się Twój porządek świata, który pielęgnowałeś, aż jeden z elementów zupełnie Ciebie zaskoczył. Teraz przyszedł czas na wyciągnięcie wniosków i poskładanie siebie na nowo. Tak powstaniesz nowy Ty. To będzie dla Ciebie zaskakujące doświadczenie, bo zaczniesz tworzyć całkowicie swoją osobowość. Tak ukształtujesz przekonania, które przekazywać będziesz swoim dzieciom, znajomym i całemu światu. Tak samo, jak teraz przekazuje Ci swój sposób patrzenia na życie i system, którym się posługuje. Weźmiesz go albo poddasz znów w wątpliwość, a na bazie wniosków wykreujesz jeszcze świeższe spojrzenie.

Nawet nie myśl, że ukształtujesz je raz na całe życie. To błędne podejście, które może narazić Ciebie na walkę z samym sobą. Tutaj wymaga się otwartego umysłu i serca. Konieczne jest uczenie się, a później oduczanie, aby znów nauczyć się kolejnych rzeczy o sobie i życiu. Tylko tak skonstruowany system pozwoli dojść Ci dalej niż początkowo zakładałeś. Każda rozmowa, książka, film, doświadczenie, tragedia, radość albo człowiek, będą podważali Twój system przekonań. Ty będziesz wciąż się z tym zderzał, aby rosnąć i kształtować swoją przyszłość.

Przekonania mogą Ciebie wspierać lub niszczyć. Trzeba na bieżąco diagnozować te niewspierające, aby upewniać się czy na pewno myślisz tak, jak dotychczas. Czy te przekonania pozwalają Ci pójść dalej? Czy dzięki nim zmienisz swoje życie? Czy tak myślisz o ludziach? Czy postrzegasz siebie w taki sposób, w jaki nazywa Cię otoczenie? Czy to w co wierzę, jest tym w co wierzyć bym mógł, gdybym wierzył inaczej? To być może trudne pytania, ale konieczne do zadawania sobie za każdym razem, gdy podważane są Twoje przekonania.

Świat się zmienia. Musisz się zmieniać i Ty. Nie możesz pozostawać w tyle, bo nie przetrwasz. Chcąc odnosić sukcesy powinieneś korzystać z zestawu przekonań ludzi sukcesu. Patrzeć, w jaki sposób postrzegają życie, świat i pieniądze. Kimkolwiek będziesz chciał się stać, będziesz musiał zweryfikować swój system przekonań i poddać się temu, co istnieje. Dopiero później możesz dokonywać własnych modyfikacji. Dlatego wybieraj te przekonania, które Ciebie wspierają i rozwijają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>