Jak skutecznie zdobywać wiedzę?

Dziś wiedza oraz informacje są wartościami, które przynoszą bogactwo, sukcesy oraz władzę. Niezależnie od tego skąd pochodzisz i co dziś masz powinieneś zrozumieć, że najważniejsze jest to, aby zacząć skutecznie zdobywać wiedzę. 

Dla większości ludzi zdobywanie wiedzy, to czytanie książek. Kłopot w tym, że nie wiele z tą wiedzą robią, bo nie podejmują żadnych działań, które pomogłyby im zweryfikować poznane zagadnienia, ale też wdrożyć je i przełożyć na sukcesy. Nauka wymaga poświęcenia, ale też ciągłej aktywności. Uczenia się i oduczania, aby ciągle aktualizować zbierane informacje. Te, które się pojawiają wymagają szybkiej analizy oraz podjęcia decyzji, w jaki sposób zostaną one wykorzystane. 

Ten świat pędzi i nie zamierza się zatrzymać. Internet nie zwolnił, nawet jeśli dziś wydaje się, że wszystko inne na chwilę stanęło w miejscu. W sieci krążą informacje, ludzie dzielą się wiedzą i umiejętnościami. Wiele z nich to teoretyczny bełkot, za którym nie wiele stoi. Jednak większość dostarcza wartościowych danych, licz, analiz, a nawet życiowych mądrości, które wyzwalają w człowieku nową kreatywność. Dlatego ktoś kto mówi, że zakończył naukę tuż po szkole, umarł za życia. 

Zastanawiasz się jak ja się uczę? Musisz wiedzieć, że każdy z nas ma swoje sposoby doskonalenia swoich umiejętności oraz poszerzania wiedzy. W 4 punkach opisze to, co uważam za istotne z punktu widzenia najefektywniejszego uczenia oraz zdobywania wiedzy. 

  1. Najważniejsze są relacje i odpowiednie otoczenie

Otaczaj się ludźmi mądrzejszymi niż Ty sam, a zyskasz jeszcze więcej. Dlatego tak ważne są relacje, o których wielokrotnie pisałem. Zawsze, gdy spotykasz człowieka musisz zakładać, że ma za sobą bogate doświadczenie życiowe, biznesowe lub ogromną wiedzę. Każdą rozmowę poświęcaj na zadawanie pytań, na które odpowiedź może znać właśnie ta osoba. 

Im wyżej mierzysz ze swoimi marzeniami i celami, tym coraz bardziej znaczących ludzi będziesz poznawał. Dzieje się tak, bo gdy sam wzrastasz, to zdobywasz kolejne kręgi, w którym poznajesz ludzi, którzy powiązani są z Twoimi zainteresowaniami, biznesami albo pasją. Gdy coraz bardziej jesteś zaangażowany, zostajesz zauważony przez ludzi, którzy dostrzegają Twój potencjał i oferują Ci wsparcie, wiedzę i swoje doświadczenie. Wtedy lepiej słuchaj niż mów bez opamiętania o swoich własnych dokonaniach. One w tym momencie nie mają znaczenia, bo ważniejsze jest to, co właśnie od niego możesz usłyszeć. 

2. Bądź na bieżąco z najnowszymi trendami

Znam bardzo wielu ludzi, którzy uczą się. Kłopot w tym, że ich wiedza – choć obszerna – jest często bezużyteczna. Czytają, ale nie to, co mogą aktualnie wykorzystać, aby ta wiedza przynosiła im natychmiastowe rezultaty. Z jakiegoś powodu czekają na nie wiadomo co, bo mają poczucie, że wciąż nie są gotowi. Prawda jest taka, że z takim podejściem nigdy nie będą gotowi. Najważniejsze jest to, żeby nie tracić czasu na wiedzę, którą „kiedyś” zostanie użyta. Tego nigdy nie wiesz, bo czasy ciągle się zmieniają. Dlatego musisz być elastyczny i szybko dostosowywać się do pędzącego świata.

Takie podejście przyniosło mi wielki sukces. Uczyłem się każdego dnia. I najważniejsze – uczę się nadal każdego dnia. Tak było od samego początku, gdy jako nastolatek postanowiłem, że będę bogatym człowiekiem, który będzie realizował swoje marzenia. Od tamtego dnia uczyłem się każdego dnia. I wcale nie mam tu na myśli szkolnej edukacji, która choć ważna, to nie prowadzi do sukcesów. Taką wiedzę trzeba zdobywać samemu, aby doskonalić swój warsztat. Pracowałem i uczyłem się. Szukałem dostępnych informacji, podpatrywałem, jak to robią najlepsi, ale też tworzyłem własne rozwiązania, które miały pomóc mi dość tutaj, gdzie dziś jestem. W ten sposób coraz lepiej rozpoznawałem trendy oraz potrzeby moich klientów. 

3. Siła notatek jest nie do przeceniania

Nie ma pewności, że wszystko zapamiętasz, bo umysł ma ulotną pamięć. Oznacza to, że prędzej czy później najważniejsze tematy lub pomysły znikną. Przypomnij sobie, ile razy usłyszałeś o czym, a chwilę później już nie pamiętałeś co to było. Tak samo dzieje się z pomysłami, które wpadają w najmniej odpowiednim momencie. Za chwilę nie ma po nich śladu, bo zajęliśmy się czymś innym z przekonaniem, że pewnie zapamiętamy. Tak najczęściej się nie dzieje, bo wtedy wszyscy bylibyśmy milionerami. 

Robienie notatek na szkoleniach, w trakcie webinarów lub rozmów jest niebywale ważne. Jednak ważniejsze jest to, aby z nich korzystać. Wracaj do swoich zapisków, czytaj je i staraj się zapamiętać. Jeśli są to pomysły, to układaj plan ich zrealizowania. Koniecznie wykorzystuj wszystko, co uznałeś za ważne poprzez testowanie tego przy każdej nadarzającej się okazji. To jedyny sposób, aby upewnić się, że coś działa albo nie. Gdy działa, to korzystasz i powielasz czynności. W przeciwnym przypadku po prostu o tym zapominasz. 

4. Ucz się na błędach i przyjmuj konstruktywną krytykę

Naucz się, że konstruktywna krytyka to też nauka. Bardzo często więcej na niej zyskasz niż stracisz. Być może przez chwile nie będzie miło, ale prawdopodobnie uchroni to Ciebie przed jeszcze większymi konsekwencjami. Nie mam tu oczywiście na myśli hejtu, a informację zwrotną od ludzi, na których opinii nam zależy. Szczególnie tych, którzy są specjalistami w dziedzinie, która my osobiście zgłębiamy.  To zawsze przynosi dobre skutki, zwłaszcza jeśli potrafimy odpowiednio wykorzystać to podczas kolejnych działań. 

Tu też z pomocą przychodzą nasze błędy, które mogą być nawet porażkami. Gdy je odpowiednio wykorzystamy i wyciągniemy z nich wnioski, to mogą stać się jedynie naszą siłą do realizowania kolejnych przedsięwzięć. A nic tak nie motywuje ukierunkowanego na cel człowieka, jak ból związany z chwilowym potknięciem. Tu jednak ważna jest umiejętność radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, ale też szybkiego wyciągania wniosków i błyskawicznego realizowania działań w nowej formule. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>