Biznes
08 lut. 2021

Dowiedz się jak zarabiać na Airbnb i ile da się zarobić!

Airbnb czy hotel?

Jedziesz na wakacje i nie chcesz, aby Twój dom stał pusty? A może masz swój własny domek nad jeziorem, który odwiedzasz tylko w okresie wakacyjnym? Szukasz dodatkowego sposobu na zarobek? Na pewno słyszałeś o Airbnb. Jeśli nie to warto się zapoznać z tą nazwą, ponieważ Airbnb niesie ze sobą wiele korzyści. Najprościej mówiąc jest to serwis internetowy, umożliwiający wynajem lokalu od osoby prywatnej. Opcja ta jest o wiele bardziej opłacalna od hotelu, głównie ze względu na cenę. Airbnb jest dostępne w wielu krajach i staje się coraz popularniejsze w Polsce. Wystarczy utworzyć konto na portalu, zarezerwować miejsce pobytu lub użyczyć je komuś innemu. Jest to naprawdę proste. Zanim jednak zaczniemy zarabiać jako host musimy pamiętać o kilku sprawach.

W wielu przypadkach Airbnb jest lepszym rozwiązaniem niż hotel. Po pierwsze – cena. Hotele nie należą do najtańszych sposobów na zapewnienie sobie dachu nad głową. Sprawa ma się inaczej w przypadku Airbnb. Dodatkowo, prywatne mieszkania często znajdują się w dużo lepszej lokalizacji niż hotele, a jeśli trafimy na odpowiedniego gospodarza może nam on pokazać najciekawsze atrakcje w mieście.

Jak założyć konto?

Dołączenie do Airbnb jest niezwykle proste. Klikamy w zarejestruj się. Tam podajemy kraj, w który mieszkamy i nasz numer telefonu. Do serwisu możemy dołączyć przy pomocy maila, facebooka lub konta google. Następnie podajemy imię, nazwisko, datę urodzenia i tworzymy hasło. Musimy także dodać zdjęcie dokumentu, potwierdzającego naszą tożsamość, a także podpiąć kartę kredytową lub debetową do konta.

W jaki sposób zarabiać na airbnb jako host?

Zacznijmy od początku. Gospodarzem możesz zostać niezależnie od tego, czy chcesz oddać turystom do dyspozycji cały dom czy tylko jeden pokój. Wszystko zależy od Ciebie. Co najlepsze zasady najmu również ustalasz Ty. Aby stać się hostem musisz zarejestrować się na airbnb.pl. Następnie stwórz ogłoszenie. Przedstaw swoje lokum w jak najlepszy sposób, ale bez ściemniania. Zdjęcia przerobione w photoshopie czy nieprawdziwe informacje w żaden sposób Ci nie pomogą. Dodaj kilka zdjęć, przedstawiających Twoje lokum. Cenę za nocleg ustalasz samodzielnie. Weź pod uwagę lokalizację, standard, a nawet porę roku. Dodaj także dostępność noclegów. Pamiętaj także o załączeniu Regulaminu Domu, czyli po prostu zasad panujących w Twoim lokum. Po dokonaniu rezerwacji możesz porozmawiać z gościem, lepiej go poznać i odpowiedzieć na dręczące go pytania. Ustal także sposób płatności. Do wyboru masz przelew bankowy, PayPal lub przekaz pocztowy. Płatność powinna do Ciebie dotrzeć w ciągu 24h od momentu rezerwacji.

Wynajmowanie komuś swojego lokum może być bardzo korzystne. Wyjeżdżasz gdzieś na kilka dni? Możesz wynająć komuś swój dom. Dzięki temu Twoje lokum nie będzie stało puste, a Ty dodatkowo zarobisz. Poza tym możesz także poznać ciekawe osoby.

Czy Twoje lokum się nadaje?

Zastanawiasz się czy Twój dom ma w ogóle potencjał? A może musisz żyć w luksusie, aby udostępnić swoje mieszkanie? Nic bardziej mylnego. Nie musisz mieć wiele, aby wynająć lokum. Pamiętaj, że turyści są różni i nie wszyscy szukają luksusowego mieszkania. Niektórzy chcą mieć tylko zapewniony dach nad głową i docenią nawet malutki pokój. Goście są różni, podobnie jak ich preferencje i pieniądze, jakie mogą przeznaczyć na nocleg. Serwis wymaga zapewnienia gościom czystego i wygodnego miejsca do spania oraz dostępu do łazienki. Nie każdy gospodarz musi udostępniać swoją kuchnię. Pamiętaj, aby z góry określić na co mogą liczyć goście, decydując się na Twoją ofertę. Opisz wszystkie zalety Twojego mieszkania, ale pamiętaj, żeby wspomnieć też o ewentualnych wadach. Twój dom znajduje się na obrzeżach miasta, daleko od centrum? Może to być problem dla osób, które wybierając się na wakacje chcą wziąć udział w imprezie w centrum miasta. Koniecznie wspomnij o tym w swojej ofercie, tak, aby goście nie byli rozczarowani. Tworząc ofertę bądź jak najbardziej szczegółowy. Spróbuj wyobrazić sobie, że to Ty szukasz noclegu na czas pobytu w innym mieście. Na co zwróciłbyś uwagę? Co jest Ci potrzebne do funkcjonowania?

Jakie kryteria musisz spełniać, aby stać się gospodarzem airbnb?

Istnieje kilka rzeczy, które Airbnb oczekuje od hostów. Musisz spełniać kilka warunków, określonych przez serwis, tak, aby zapewnić gościom pobyt w komfortowych warunkach. Przede wszystkim odpowiadaj szybko na pytania i rezerwacje, najlepiej w ciągu 24 godzin. Jeśli będziesz wyjątkowo aktywnym użytkownikiem, możesz liczyć na status Superhost, co na pewno pozytywnie wpłynie na postrzeganie Twojego profilu. Możesz także pobrać aplikację Airbnb. Pamiętaj o akceptowaniu próśb o rezerwację. Jeśli będziesz je często odrzucać serwis może założyć, że nie jesteś w stanie przyjmować gości i wyciszy Twoją ofertę. Podejdź do sprawy poważnie i staraj się nie anulować rezerwacji. Zadbaj o to, żeby Twoja oferta była aktualna i staraj się odświeżać takie rzeczy jak cena czy dostępność noclegu. Goście uwielbiają gospodarzy, na których mogą liczyć w trakcie swojego pobytu, więc pamiętaj, aby pozostać z nimi w kontakcie. Odpowiadaj na ich pytania, aby rozwiać wszelkie wątpliwości i sprawić, żeby ich pobyt był jak najbardziej udany.

Jak bezpiecznie przyjmować gości?

Airbnb oferuje wiele narzędzi, które pomogą Ci ustalić, jak i kiedy chcesz przyjmować gości. Przede wszystkim musisz pamiętać o ogólnych regułach. Ile osób może przebywać w Twoim lokum? Które pomieszczenia chcesz przekazać do dyspozycji Twoim gościom? Pomyśl też o tym, jaki sposób rezerwacji najbardziej Ci odpowiada. Wolisz rezerwację natychmiastową czy może preferujesz samodzielnie potwierdzać prośby? Pamiętaj o możliwości weryfikacji tożsamości. Masz do tego pełne prawo. Ustal także z jakim wyprzedzeniem należy dokonać rezerwacji i ile czasu potrzebujesz, aby przygotować swoje lokum przed przyjazdem gości. Należy też jasno określić minimalną i maksymalną długość pobytu. Takie szczegóły są ważne, aby uniknąć wszelkiego rodzaju nieporozumień między stronami. Następną ważną sprawą jest jasne określenie swoich oczekiwań w Regulaminie Domu, tak aby uniknąć wszelkich niejasności i niepotrzebnych konfliktów. Czy w obiekcie można palić? Czy w domu mogą przebywać zwierzęta?

Jak przygotować swoje miejsce?

Przed przybyciem gości warto zadbać o kilka spraw, tak, aby wszyscy byli zadowoleni; nie tylko goście, ale również Ty. Przede wszystkim zadbaj o czystość. Nikt nie czuje się przyjemnie, siedząc w zakurzonym pomieszczeniu z brudnymi ciuchami czy pustymi butelkami dookoła. Dzięki posprzątaniu nie tylko goście będą usatysfakcjonowani. W końcu Twój dom to swego rodzaju wizytówka, więc warto zadbać o jak najlepsze wrażenie. Martwisz się o drogocenną biżuterię lub ważne dokumenty? To normalne. Pamiętaj, aby je schować lub dać komuś na przechowanie. Dzięki temu będziesz spokojny. Zadbaj także o podstawowe udogodnienia, takie jak papier toaletowy, mydło, szampon, pościel czy ręczniki. Mogłoby się wydawać, że to oczywiste, ale każdemu zdarza się zapomnieć. Przed przyjazdem gości warto zrobić zakupy. A może chcesz, żeby Twoi goście poczuli się wyjątkowo miło i zostawisz dla nich mały podarek, na przykład dobrą czekoladę lub butelkę wina? Nie jest to oczywiście punkt obowiązkowy, ale na pewno będzie to przyjemna niespodzianka.

Ile można zarobić na airbnb?

Wysokość zarobku to prawdopodobnie pierwsza rzecz, jaka przychodzi nam do głowy, kiedy decydujemy się na wynajem naszego domu. Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od miejsca, w którym mieszkamy, od standardu naszego lokum i ceny, jaką za nie ustalimy. Statystyki pokazują, że na airbnb można zarobić średnio 27,5 tysiąca za całe mieszkanie w Warszawie w ciągu roku. Za samodzielny pokój otrzymujemy średnio 7,6 tysiąca w skali rocznej, a za współdzielony pokój – 1,7 tysiąca. Najwięcej można zarobić w okresie wakacyjnym, a najczęściej wynajmowane mieszkania znajdują się w okolicach śródmieścia. Pamiętaj, że zarobki będą się różnić, w zależności od tego gdzie mieszkasz i jaki rodzaj nieruchomości będziesz wynajmować.

Na co uważać?

Zarabianie na airbnb to super sprawa, jednak należy pamiętać o kilku rzeczach, na które trzeba zwrócić uwagę. Przede wszystkim przy rezerwacji lokum spróbuj jak najlepiej poznać osobę, której udostępniasz mieszkanie. Wiadomo, na początku ciężko jest kogoś przejrzeć, zwłaszcza przez internet, ale spróbuj przedyskutować wszystkie szczegóły, aby potem nie doszło do nieporozumień. W jaki sposób chcesz się spotkać z turystą, aby przekazać mu klucze? Co z czystą pościelą, ręcznikami i artykułami higienicznymi? Najlepiej obgadać najważniejsze sprawy, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Bądź aktywny na portalu i udzielaj odpowiedzi na pytania. Dzięki temu będziesz bardziej wiarygodny. Pamiętaj, że to działa w obydwie strony, dlatego komunikacja jest ważna. Bądź zdecydowany i staraj się unikać anulowania rezerwacji. Podejdź do sprawy poważnie. Zapewniaj gościom podstawowe udogodnienia, aby czuli się w Twoim domu jak najlepiej. Pamiętaj, że goście są weryfikowani przez system poprzez podanie różnych danych. Możesz ich także poprosić o okazanie dowodu tożsamości. Turyści muszą także zaakceptować Twój regulamin domu.

Jak Airbnb chroni gospodarzy?

Pomimo tego, że serwis dba o obydwie strony, wypadki mogą się wydarzyć, więc trzeba być przygotowanym na wszystko. Przede wszystkim, każdą rezerwację obejmuje Gwarancja dla Gospodarzy. Chroni ona przed uszkodzeniem mienia na kwotę 1 miliona USD. Gwarancja obejmuje uszkodzenie miejsca lub przedmiotów, dokonane również przez zwierzę gościa. Serwis gwarantuje także ubezpieczenie dla gospodarzy poprzez Program Ubezpieczenia Gospodarzy. Zapewnia on ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej na kwotę 1 miliona USD.

Standardy społeczności

Duże znaczenie dla serwisu ma utrzymanie Standardów społeczności. Dzięki nim Airbnb jest bezpieczną platformą, która integruje ludzi z całego świata. Turyści muszą dostosować się do standardów wiarygodności gościa, dzięki czemu gospodarz może czuć się bezpiecznie. Goście, którzy w sposób rażący naruszają te standardy będą usuwani z serwisu lub zawieszeni.

Zobowiązanie społeczności

Zarówno gospodarze, jak i goście muszą wyrazić zgodę na traktowanie każdego członka społeczności Airbnb z szacunkiem. Nie ma tu miejsca na uprzedzenia, osądzanie czy dyskryminację. Każde zgłoszenie jest traktowane bardzo poważnie i uważnie rozpatrywane przez zespół obsługi społeczności.

Airbnb podczas pandemii

Wraz z pandemią w życie weszło wiele restrykcji i ograniczeń, w tym także sposoby podróżowania. Airbnb bardzo dba o swoją społeczność i wyszło naprzeciw oczekiwaniom członków tworzących tę społeczność. Na stronie można znaleźć zasady bezpieczeństwa, dotyczące m.in. zasłaniania twarzy podczas spotkań czy dokładnego sprzątania, tak aby w jak największym stopniu ograniczyć rozprzestrzenianie się COVID-19.

Zalety wynajmowania 

Bycie hostem wiąże się z licznymi zaletami. Przede wszystkim jest to świetny sposób na dodatkowy zarobek. Nieważne czy potrzebujesz więcej na bieżące potrzeby czy odkładasz na emeryturę – dodatkowe pieniądze zawsze się przydadzą. Sam ustalasz cenę za nocleg i zasady, panujące w domu. Zależy Ci na czystości i nie możesz wytrzymać z flejami? A może dbasz o swoich sąsiadów i za żadne skarby nie zgadasz się na imprezy? A może kochasz zwierzęta i rozumiesz turystę, który chce na wakacje przyjechać ze swoim ukochanym czworonogiem? Nikt nie narzuca Ci żadnego regulaminu, sam decydujesz o wszystkim. Możesz także poznać wielu, wspaniałych ludzi, a jeśli Wam się poszczęści może nawet zostaniecie przyjaciółmi na długie lata. Może trafisz na doświadczonego podróżnika, który zwiedził spory kawałek świata i przywiezie ze sobą wspaniałe opowieści? Wszystko jest możliwe. Pamiętaj także, że decydując się na wynajem na pewno sprawisz komuś radość. W końcu Airbnb jest tańsze niż hotele i turyści na pewno to docenią. A może podchodzisz do tego serwisu z dozą sceptycyzmu i sama nazwa budzi w Tobie obawy i podejrzenia? Pamiętaj jednak, że airbnb jest bezpiecznym serwisem, który dba nie tylko o dobro turystów, ale i o gospodarzy. Żadna ze stron nie jest pokrzywdzona.

Lux Heat POOL 3bed 2bath Clearwater Largo Beach

LUX HOUSE – BIG POOL & HOT TUB Clearwater Beach

LUXURY BIG Heated Pool House – Clearwater Beach

LUXURY 3 beds 2 baths – Clearwater beach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>