Biznes
28 sie. 2020

Rozwój Osobisty – czyli o tym, jak znaleźć pomysł i sposób na życie?

Rozwój Osobisty – czyli o tym, jak znaleźć pomysł i sposób na życie?

Rozwój osobisty to istotna część naszej drogi życiowej, osiągnięcia sukcesów, jak i bycia po prostu szczęśliwym. To ścieżka życiową, na którą warto wstąpić, bowiem można dzięki niej osiągnąć wiele w zakresie materialnym, ale też duchowym. Ale pamiętajmy również, iż nie każdy, kto będzie się rozwijać, osiągnie sukces, niemniej jednak z pewnością wszyscy, którzy osiągnęli jakiś sukces, musieli się rozwijać i pracować nad sobą. Rozwój osobisty może być z jednej strony sposobem na życie, z drugiej zaś pasją i pomysłem na życie. 

Czym jest rozwój osobisty?

Rozwój osobisty jest procesem, który polega na stawaniu się dużo lepszym człowiekiem aniżeli wcześniej, jak i na usprawnianiu ludzkiego życia w różnorodnych jego sferach. Proces ten trwa przez całe życie i skutkuje w rezultacie rozwijaniem umiejętności, zwiększeniem poczucia własnej wartości, świadomości ale też konkurencyjności na rynku pracy. Inaczej mówiąc, są to wszelakie działania prowadzące bezpośrednio do rozwijania potencjału i talentów. Rozwój osobisty trwa przez całe nasze życie i obejmuje nieformalne i formalne działania, które zmierzają do rozwijania się jednostki i nauczenia zupełnie nowych ról społecznych.

Obszary rozwoju osobistego

Na jakich płaszczyznach, może mieć miejsce rozwój osobisty? Poniżej kilka różnych przykładów: 

 • rozwijanie umiejętności społecznych,
 • zdobywanie wiedzy,
 • poprawa jakości życia,
 • poprawa zdrowia,
 • określenie ścieżki zawodowej,
 • określenie własnego planu osobistego rozwoju,
 • rozwijanie mocnych stron i talentów,
 • wzmocnienie atrakcyjności własnego CV. 

Rozwój osobisty może przejawiać się także pomaganiem innym w osiąganiu i wytyczaniu celów zawodowych i osobistych. Może się odbywać chociażby przez pełnienie takich ról, jak coach, nauczyciel albo trener. 

Na rozwój osobisty trzeba znaleźć czas 

Skąd się bierze zamiłowanie i pasja do rozwoju osobistego? Chcemy się rozwijać głównie z powodu korzyści, jakie możemy w ten sposób osiągnąć. Nie możemy pozwolić sobie na brak rozwoju osobistego i mamy zawsze potrzebę pracownia nad sobą. Warto znaleźć na to trochę czasu, chociażby kwadrans w ciągu dnia. 

Rozwój osobisty wybór czy konieczność?

Rozwój osobisty stanowi istotny element osiągania sukcesów życiowych i w rezultacie powoduje, iż mamy prawo czuć się szczęśliwi. Z pewnością nie każda osoba, która pracuje nad własnym rozwojem, osiąga sukcesy, niemniej faktem jest to, iż każdy podczas tychże działań wykonuje sporą prace nad sobą. 

Potocznie uważa się, iż kto nie będzie się rozwijał, ten się po prostu cofa. Niemniej jednak faktem jest, iż bez względu na to, czy mamy na myśli życie prywatne, czy też zawodowe, a może biznes, aby móc piąć się w górę należy pokonywać następne szczeble i postawić na rozwój. 

Przedsiębiorstwa, które nie chcą się rozwijać, będą tłamszone przez konkurencję i w efekcie wypadną z rynku. Ludzie nie inwestujący w siebie, we własny rozwój, nie pracujący nad sobą, pomijają ewentualne awanse i tym samym mniej zarabiają.  

Zbudujmy własną wartość dzięki rozwijaniu się 

Jeżeli chcemy od życia czegoś więcej, aniżeli mamy w danej chwili, nic nie stoi nam na przeszkodzie, żebyśmy zaczęli to robić. Nasza głowa jest tutaj jedynym ograniczeniem. Nie jest to pusty frazes, który głoszą trenerzy, chociaż warto słuchać motywacyjnych przemówień, czytać książki celem poszerzania wiedzy i wcielać w życie odpowiednie rady. Czasami wystarczy w coś uwierzyć, zatem chcieć to móc. 

Każdy z nas ma szansę bez wątpienia zmienić własne życie, bez względu na sytuację, w której znajduje się obecnie. Nie istnieją sytuacje bez żadnego wyjścia, zaś życie jest sztuką wyboru, a nie ciągłego rezygnowania. Taką zasadę warto sobie przyjąć i konsekwentnie się jej trzymać. 

Określmy, co jest dla nas w życiu najważniejsze

Wiadomym jest, iż istnieją osoby, które mogą źle odczytać przesłanie tego tekstu. Przecież wartość człowieka nie będzie zależna od tego ile i jakiego rodzaju pasję ma w swoim życiu. Nie warto kogoś oceniać, bo z pewnością sami tego też nie lubimy doświadczać na sobie. 

Cel jest taki, abyśmy dostrzegli, iż nawet jeśli w danym momencie jest źle, to warto wprowadzić takie zmiany, które będą nam dawać pełnię szczęścia. Czasami warto iść nawet pod prąd, żeby tylko osiągnąć zamierzony cel. 

Starajmy się świadomie podejmować swoje działania i zmieniać własne życie. Życie jest ciągłą pracą nad sobą, to podejmowanie istotnych, nie zawsze prostych decyzji, to umiejętność poradzenia sobie z trudniejszymi sytuacjami i oczywiście też sztuka wyboru. Powinniśmy umieć wybierać, co jest dla nas w życiu najbardziej istotne i konsekwentnie do tego dążyć. 

Rozwój osobisty a własna pasja

W kontekście osobistego rozwoju, jak i maksymalizowania własnego potencjału, warto pokierować swoje działania do wybranych pasji. Jak możemy znaleźć własny sposób i pomysł na życie? Właśnie poprzez odnalezienie własnego motywu, pasji. Pasja, czyli tak naprawdę co? Pasja ma być dla nas przede wszystkim radością, energią. Wtedy, gdy wykonujemy coś, co karmi naszą duszę i ciało, czujemy się spełnieni i szczęśliwi.  

Można wymienić cztery poziomy naszej pasji: 

 • fizyczny – to działania, które są widoczne,
 • umysłowy – to działania intelektualne,
 • duchowy – to poczucie wartości, sensu,
 • emocjonalny – są to emocje, odczuwane dzięki realizowaniu pasji. 

Ekspresja naszej pasji, czyli poziom fizyczny

Poziom ten będzie dotyczyć tego, w jaki sposób wyrażana jest nasza pasja, ale także korzyści o charakterze materialnym, które są z nią związane, jeżeli pasja jest także naszym pomysłem i sposobem na życie. 

W wypadku osobistego rozwoju, sposobów ekspresji jest naprawdę sporo. U niektórych osób może się on wyrażać na przykład poprzez czytanie artykułów rozwojowych na blogach, czy książek popularnonaukowych, które stanowią zakres ich zainteresowań. 

Rozwój osobisty to także pisanie wartościowych artykułów, prowadzenie sesji coachingowych, przydatnych szkoleń, czy też dzielenie się wiedzą z innymi osobami. Dzięki temu bowiem także się rozwijamy. Kiedy uczymy kogoś innego, zyskujemy najwięcej we własnym rozwoju. 

Gdybyśmy jednakże mieli skończyć na przykład tylko na omawianym poziomie, to z dużym prawdopodobieństwem pisanie tekstów np. na blogu już dawno byśmy porzucili, gdyż samo tworzenie artykułów nie jest takie łatwe i wymaga ciągłego doszkalania się. A ponadto najczęściej nikt nam za to nie zapłaci. Ważne jest natomiast to, czy zyskujemy dzięki prowadzeniu owego bloga na głębokim poziomie. 

Rozwój osobisty i związane z nim korzyści – poziom umysłowy

Na tymże poziomie istotne jest to, co zyskujemy pod względem intelektualnym, dzięki temu, co robimy w ramach własnych pasji. Na przykład przy okazji pisania takiego artykułu, jak ten, który właśnie czytacie, można sobie uświadomić, jak wiele korzyści odniesiemy dzięki naszej pasji, jaką jest właśnie rozwój osobisty. Na tym właśnie polega jego magia – jesteśmy coraz lepsi w dziedzinach, w których się rozwijamy, wszędzie widzimy możliwości i praktycznie z każdym działaniem wzrasta nasza świadomość. 

Oto najważniejsze spośród nich: 

 • poprawie ulegnie nasza samoakceptacja, jak i pewność siebie,
 • wzrośnie nasze poczucie skuteczności, własnej wartości, ale też dystans do siebie,
 • będziemy lepiej zarządzali własnym czasem i powierzonymi nam zadaniami,
 • nasza osobista efektywność wyniesie się na wyżyny, 
 • będziemy nawiązywać znacznie lepsze relacje z innymi osobami i lepiej je zrozumiemy,
 • będziemy mieć większą motywację do działania (jest ona praktycznie niczym nieograniczona),
 • będziemy bardziej asertywni, aniżeli dotychczas,
 • nasza komunikacja interpersonalna znacząco się poprawi, 
 • będziemy łatwiej rozwiązywać wszelkie problemy i wprowadzać zmiany w swoim życiu,
 • zyskamy równowagę i szczęście w życiu (tak zwane poczucie dobrostanu),
 • lepiej poradzimy sobie ze stresem i będziemy mieć w sobie większą ilość spokoju. 

Podsumowując, jeśli zaczniemy inwestować w rozwój osobisty, duchowy, emocjonalny i intelektualny, wejdziemy na wyższy poziom.  

Motyw przewodni na głębokim poziomie (poziom duchowy)

To właśnie tenże element, którego poszukujemy i który jest naszą siłą napędową. To on nas nakreśla i pobudza do działania, daje motywację i pozwala wytrwać nawet wówczas, kiedy realizowanie naszej pasji związane jest z pewnym cierpieniem i nieprzyjemnymi działaniami. 

Na przykład w wypadku pasji do osobistego rozwoju, będzie to: 

 • lepsze zrozumienie siebie, innych i świata, jak i poszerzanie zakresu świadomości – to jest coś, co przysłowiowe tygryski lubią najbardziej w osobistym rozwoju,
 • bycie coraz lepszym w różnorodnych dziedzinach – nic nie sprawia nam takiej przyjemności, jak nabywanie zupełnie nowych umiejętności i stawanie się jeszcze lepsza wersją siebie, aniżeli dotychczas. To dzięki temu znacznie lepiej radzimy sobie z wyzwaniami życia codziennego i znajdujemy się w tym miejscu, w którym jesteśmy i robimy, co chcemy robić,
 • przekroczenie samego siebie i własnych granic, ale też pokonanie słabości – osobisty rozwój to także dotykanie własnych słabych punktów, braków i niedoskonałości. Najbardziej wpłynie to na nasze poczucie własnej wartości i pewności siebie,
 • pozostawienie czegoś naprawdę wartościowego po swojej śmierci na tym świecie – robić możemy coś nie tylko dla siebie, ale także i dla naszych bliskich, czy w ogóle obcych nam osób. To pozwala się nam jeszcze bardziej rozwijać, a ponadto zostawić coś po sobie, żeby nie być zapomnianym, tylko postrzeganym w przyszłości jako wartościowy człowiek. 

Rozwój osobisty na poziomie emocjonalnym

To najmniej uświadamiany, a zarazem najgłębszy poziom rozwoju osobistego. Często odczuwamy różnorodne emocje, niemniej jednak czasami trudno je nazwać, a tym bardziej powiązać z konkretnymi działaniami. Jednakże to one rządzą naszym życiem i to właśnie ich najmocniej pożądamy (w wypadku oczywiście pozytywnych emocji) i najbardziej unikamy (w wypadku emocji o charakterze negatywnym). Do jakich emocji można dążyć poprzez własną pasję – osobisty rozwój? 

 • miłości i szacunku do samego siebie. Nie chodzi tutaj oczywiście o miłość narcystyczną, dzięki której możemy przyjąć siebie takimi, jakimi jesteśmy (bez żadnych warunków) i zaakceptować własne niedoskonałości, 
 • satysfakcji i zadowolenia z siebie samych – tym bardziej wówczas, kiedy rozwój osobisty prowadzi nas do konkretnych rezultatów, 
 • dumy – kiedy osiągamy coś, co było dla nas istotne albo przekraczamy własne granice, 
 • uczucia spokoju – dzięki temu, iż się rozwijamy, jesteśmy przekonani, iż poradzimy sobie w każdym przypadku,
 • szczęścia i spełnienia – kiedy realizujemy się w tym, co kochamy,
 • poczucia spokoju – dzięki temu, że się rozwijamy, mamy przekonanie, iż poradzimy sobie w każdej sytuacji,
 • zrozumienia i empatii – odczuwamy je dzięki wrażliwości, jaką w sobie rozwijamy, jak i dzięki zrozumieniu, w jaki sposób funkcjonują i działają ludzie.  

I to, co chyba jest najistotniejsze – odczuwanie radości z procesu, jak i cieszenie się każdorazowym niewielkim odkryciem na drodze osobistego rozwoju. 

Rozwój osobisty, jako nasz sposób na życie

Jedną spośród cech, które wynikają z definicji pasji będzie to, iż wzbudza ona nasze pożądanie i ciągnie nas do niej, niczym do kogoś, kogo kochamy. Pragniemy spędzać z nią każda każdą wolną chwilę i pragniemy jej coraz częściej. Tak jest właśnie z każdą nasza pasją. Odkąd znajdziemy się na ścieżce osobistego rozwoju, przenikać on będzie każdy obszar naszego życia i zatacza będzie coraz większy krąg. Dzięki czemu: 

 • zyskujemy coraz większą świadomość siebie samych, świata, jak i innych ludzi,
 • rozwijamy własną osobowość i szlifujemy swój charakter przy każdej okazji,
 • dzięki poznaniu bardzo efektywnych sposobów nauki, możemy stawać się ekspertami w dowolnie wybranej dziedzinie, która sobie w danym momencie wymyślimy,
 • tam, gdzie inne osoby widzą wyłącznie problemy, my możemy zobaczyć możliwości. Mamy zatem więcej pomysłów, aniżeli będziemy w stanie zrealizować,
 • osiągniemy więcej sukcesów w swoim życiu osobistym, jak i zawodowym i zrealizujemy swoje założone wcześniej cele i marzenia. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>