Na odpoczynek przyjdzie czas. To jeden ze sloganów powtarzanych przez zabieganych ludzi. Nie rozumieją, że zmęczenie z zapracowania, to zmniejszona efektywność i skuteczność. Pracowanie po nocach i kilka etatów, aby związać koniec z końcem, prowadzi do wykończenia organizmu. W końcu ludzie chorują i nie są w stanie pracować, bo nie mają siły wstać z łóżka. Wszystkie zarobione pieniądze muszą wydać teraz, aby odzyskać zdrowie, które stracili, aby je zarobić.
W życiu nie ma nic za darmo. Może poza pięknym uśmiechem, który poprawia nastrój i sprawia, że zmienimy swoje emocje i myśli. Na wszystko inne trzeba zapracować i z tym nikt nie polemizuje. Jednak każda sprawa wymaga rozsądku i rozwagi. Nie ma sytuacji, która nie jest powiązana z koniecznością zachowania równowagi i balansu. Wszystko co włożymy w zarabianie pieniędzy będzie skutkowało poniesieniem strat w naszym czasie lub zdrowiu. Dlatego tak ważne jest, aby szukać każdego momentu na odpoczynek i relaks.
Pan ma relaks
Ludzie dziś uwielbią mówić o tym, jak wiele robią. Opowiadają o swojej aktywności zawodowej i zaangażowaniu w pasję lub swoje hobby. Przechwalają się kto więcej uwagi i czasu poświęca swoim dzieciom, rodzinie i przyjaciołom. A gdzieś w tle słychać o notorycznym braku czasu. Z sarkazmem mówią, że przydałoby się wydłużyć dobę, aby znaleźć czas na odpoczynek. Na Instagramie zobaczymy pięknie uśmiechnięte osoby, które tuz po zrobieniu zdjęcia wracają do stanu niesamowitego zmęczenia. Tego już nikt nie widzi, a sama fotka nie przyniesie ukojenia i odprężenia.
W końcu trzeba powiedzieć sobie „STOP”. W przeciwnym razie organizm powie nam to sam i będziemy zmuszeni do dłuższego zrezygnowania z pracy lub swoich przyjemności. Dlatego tak ważne staje się w dzisiejszym czasach uczenie się odpoczywania i odpuszczania. Z pewnością nie jest to łatwe, gdy wokół jest tak wiele bodźców i jeszcze więcej rzeczy do zrobienia. Nasze „to do” listy pękają w szwach, a my sami nie wiemy, gdzie jeszcze upchnąć cokolwiek w kalendarzu. Nie potrafimy powiedzieć „dość”, gdy zbyt wielka ilość obowiązków zaczyna nas przerastać. Uznajemy to za słabość i oznakę niskiej wartości. Nie chcemy być postrzegani jako niekompetentni i nieatrakcyjni zawodowo. Zupełnie zapominając, że wszystko ma swoje granice.
Naprawdę musisz odpocząć. Każdy tego potrzebuje. I nie chodzi tu wcale o pieniądze i ich ilość. Nie ma tu znaczenia majętność, bo nie zarobi złotówki osoba przemęczona i pozbawiona energii do pracy. Dlatego konieczne jest planowanie sobie odpoczynku. Zarówno w trakcie dnia, jak i w ciągu tygodnia. Można powiedzieć, że „pan ma relaks” i zostawić wszystko na kilka minut. Poświęcić sobie godzinę, aby pójść na spacer, poleżeć w wannie, poczytać książkę lub wyjść do kina.
Naucz się żyć prawdziwie
Praca niewątpliwie jest ważna. Jednak nie jest ważniejsza od naszego życia i zdrowia. W tym wszystkim trzeba znać umiar albo nauczyć się odpuszczać. Oczywiście nie mam tu na myśli ciągłego unika odpowiedzialności i obowiązków. Zdecydowanie bardziej chodzi o umiejętność mówienia „nie”, gdy czujesz, że tracisz przestrzeń na swoje życie osobiste. Życie nie jest tylko dla zapracowanych, a dla tych którzy zrozumieli, że korzystanie z niego może być niezwykle przyjemne. I nie jest to tylko obszar zarezerwowany dla milionerów. I nie myśl też, że Tobie się to nie uda. Trzeba tylko zmienić sposób myślenia o samym sobie, sposobie zarządzania sobą w czasie, wybierania priorytetów, a także eliminowania z życia pożeraczy czasu i naszej energii.
Gdy zaczynasz kochać siebie i swoje życie, to wkraczasz na zupełnie inną ścieżkę. Wtedy zaczynasz dostrzegać, jak ważny jest odpoczynek i relaks. Staje się to oczywistością, bo nic nie osiągnie ten, kto bezsilny będzie stał na starcie. Przy efektywnym odpoczynku uzyskujemy odprężone ciało i wyciszony umysł. Z werwą zabieramy się do pracy. Mamy uśmiech, a praca pali się nam w rękach. Szybciej realizujemy zadania, a później znów mamy czas dla siebie i swoje przyjemności. Tak zaczyna się pielęgnowanie tego, co najbardziej cenimy – życie.
Jak odpoczywać?
Po pierwsze: Czas na odpoczynek
Zaplanuj go! Wpisz sobie ten czas do kalendarza i pod żadnym pozorem nie umawiaj tam innych zajęć. Zdecyduj, że w czasie pracy będziesz robił przerwy, które nie stracisz na rozmowy o problemach i narzekanie. Musisz tak zaprojektować każdy dzień, aby mieć 30 minut wolnego czasu tylko dla siebie.
Po drugie: Pożeracze czasu
Telewizor, komputer, a na pewno telefon zabierają Ci masę czasu. Choć wydaje się to być czasem na relaks, to umysł nie odpoczywa. Nawet, gdy oglądasz coś przed snem, to Twój umysł jeszcze prze około dwie godziny analizuje te wszystkie obrazy. To samo w ciągu dnia. Choć mówisz, że nie masz czasu, to sprawdź, ile spędziłeś go przed ekranem komputera lub telefonu. Przekonaj się ile trwał film, który oglądałeś, a nie czujesz po nim żadnego odpoczynku.
Po trzecie: Dopasuj relaks i odpoczynek do siebie
Nie ma idealnego odpoczynku dla każdego. Każdy z nas potrzebuje relaksu dopasowanego do swoim potrzeb. Nie zmuszaj się, aby odpoczywać tak, jak robią to inni. Nie zawsze sprawdzone metody koleżanki lub kolegi, a nawet Twojego mentora będą odpowiednie dla Ciebie. Spisz wszystkie formy odpoczynku, które pozwalają Ci zebrać odpowiednią ilość energii, aby znów działać skutecznie. Wybierz te, na które znajdziesz czas i pozwolisz sobie na wykorzystanie go w pełni.
Po czwarte: Sport lub aktywny odpoczynek
Wyjedź w góry, idź pobiegaj lub wyciskaj na siłowni. Innymi słowy po prostu rusz dupę, aby Twoje ciało się dotleniło i przyniosło Ci sporą dawkę endorfin. Możesz wędrować po szczytach gór lub pływać w morzu. Wszystko pozwoli Ci na oderwanie się od codziennych obowiązków. To korzystnie wpłynie na Ciebie w chwili, gdy znów do nich wrócisz. Będziesz działać skuteczniej i efektywniej.
Po piąte: Weź się wyśpij
Sen to najważniejszy czas z każdej doby. Konieczny jest do regeneracji naszego ciała, ale też odpoczynku. Nie skracaj go albo zbytnio nie wydłużaj. Najlepszy czas spania jest pomiędzy 6 a 8 godzin. Musisz słuchać swojego ciała, aby dostosować się do biologicznego zegara.