Nie ma chyba osoby, która nie miałaby jakichś kompleksów. W grupie osób zakompleksionych prym wiodą kobiety, które są niezadowolenie głównie ze swojego wyglądu. Wstydzą się zbyt długiego nosa, cienkich włosów, odstającego brzucha, małych piersi, piegów, zbyt grubych nóg. Lista kompleksów u kobiet jest bardzo długa, nigdy się nie kończy. Mężczyźni są nieco mniej podatni na kompleksy, ale też spora liczba panów narzeka na swój niski wzrost, wydatny brzuszek czy kolor włosów. Powodem kompleksów mogą być również cechy charakteru, niskie wykształcanie, charakter pracy, a nawet posiadanie starego auta czy niemodnych butów. Ale czy warto nieustannie myśleć o swoich wadach i zadręczać nimi siebie i najbliższych? Przecież to, jak ktoś wygląda czy jakim samochodem jeździ, nie ma tak naprawdę znaczenia. Może lepiej zaakceptować siebie i nauczyć się walczyć z kompleksami? Dzięki temu życie będzie łatwiejsze i dużo przyjemniejsze.
Co to są kompleksy i z czego wynikają?
Kompleksy to, według definicji, informacje, myśli i słowa, które na pewnym etapie życia człowiek zostały wyparte ze świadomości. Najczęściej dotyczą jakieś cechy wyglądu lub usposobienia. Mają negatywny wpływ na całe życie, sprawiają, że człowiek czuje się gorszy od innych. Przyczyną kompleksów jest najczęściej brak akceptacji, drwiny ze strony innych osób, rówieśników czy rodziny. Dzieci, które były wyśmiewane w szkole, rówieśnicy szydzili z ich nadwagi czy rudych włosów, często zostają zakompleksieni do końca życia. Nawet jeżeli schudną czy zmienią kolor włosów, nadal mają w pamięci słowa, które były bardzo raniące. Czasami rodzice przyczyniają się do niskiej samooceny dzieci. Brak akceptacji, porównywanie do innych osób, powodują, że młody człowiek staje się wycofany i traci wiarę we własne siły. Na występowanie kompleksów ma również wpływ obraz kreowany w mediach, prasie, internacie i telewizji. Wszechobecny kult młodości, pięknego, szczupłego ciała i zadbanej sylwetki powoduje, że wiele osób popada w kompleksy, przestaje akceptować swoje ciało. Prowadzi to do wielu problemów, w zaawansowanej fazie utrudnia codzienne funkcjonowanie, może być przyczyną depresji lub innych groźnych chorób. Kompleksy wpływają na zachowanie człowieka i na to, jak jest postrzegany przez otoczenie. Zakompleksiona osoba czuje się gorsza, ma poczucie niskiej wartości, nie dostrzega swoich zalet i mocnych stron.
Dlaczego warto walczyć z kompleksami?
Kompleksy powodują, że człowiek dużo traci. Stoi z boku, często omijają go ciekawe rzeczy. Z powodu obawy przed porażką, zakompleksione osoby rezygnują już na samym początku. Z góry zakładają, że i tak nic im się nie uda. Kompleksy przeszkadzają w rozmowie, nie pozwalają na nawiązywanie nowych znajomości, utrudniają sukcesy w pracy. Osoby z kompleksami boją się odezwać przy nauczycielu czy przełożonym, podzielić ciekawym spostrzeżeniem czy projektem. Tracą szansę na uznanie i awans, które zdobywa ktoś inny. Gdyby pozbędziemy się kompleksów, zmieni się nasze zachowanie oraz nastawienie innych ludzi. Ludzie pozbawienie kompleksów są szczęśliwsi, osiągają większe sukcesy zawodowe. Warto zrozumieć, że nie ma ludzi idealnych, zaakceptować i polubić siebie.
Jak walczyć z kompleksami?
Sposobów walki z kompleksami jest mnóstwo. Warto je poznać i nauczyć się akceptować siebie. Nie warto czuć się gorszym z powodu siwych włosów czy krzywych zębów. Każdy ma prawo do szczęścia, niezależnie od tego ile waży, jak wygląda, jakie ma wykształcenie. Trzeba to zrozumieć, a wymienione sposoby skutecznie pomogą w pozbyciu się kompleksów.
- Skup się na swoich mocnych stronach
Każdy z nas ma zalety i mocne strony. Część osób może poszczycić się pięknymi włosami, długimi nogami, ktoś inny może być dumny z tego, że świetnie zna angielski lub doskonale gra na gitarze. Warto się na tym skupić i przestać myśleć o rzeczach, które nie są idealne. Można popytać znajomych, za co nas cenią. Może się okazać, że to, co dla nas jest kompleksem, inni postrzegają jako duży atut. Warto pomyśleć nad swoim talentami i wykorzystaj je do podniesienia samooceny. Możesz wypisać swoje zalety i osiągnięcia na kartce papieru. Dzięki temu zauważysz, że jesteś dużo warty, a lista osiągnięć wcale nie jest mała.
- Nie porównuj się do innych
Porównywanie się do kolegów, rodziny i gwiazd filmu czy muzyki nigdy nie prowadzi do niczego dobrego. Każdy z nas jest inny, niepowtarzalny i wyjątkowy, każdy ma cechy warte uwagi. Należy pamiętać, że obraz, który widzimy w mediach, nie do końca jest prawdziwy. Piękne celebrytki i aktorki to zasługa sztabu makijażystek i stylistów, którzy dbają o każdy szczegół. Gwiazdy spotkane na ulicy, bez makijażu wyglądają tak samo, jak my.
- Znajdź czas dla siebie
Kompleksy są często wynikiem braku czasu i możliwości realizacji swojego hobby. Należy to zmienić i znaleźć czas dla siebie, na samorealizacje. To pozwoli wzmocnić wiarę siebie, zapewni rozwój i powód do dumy z własnych osiągnięć. Musimy również znaleźć czas na wizytę u fryzjera czy kosmetyczki. Nic tak nie poprawia humoru i samooceny jak ładny makijaż czy wystrzałowa fryzura. Znajdź również coś, co sprawia ci przyjemność. Przebywanie z innym ludźmi, którzy mają podobne zainteresowania, będzie sprawiać przyjemność, wyzwoli radość i śmiech. Nie przejmuj się niepowodzeniami, traktuj je z przymrużeniem oka. Ludzie lubią przebywać z osobami, które potrafią śmiać się same z siebie.
- Pokochaj siebie
To trudne, ale warto spróbować pokochać siebie i swoje ciało. Jeżeli my polubimy siebie, inni polubią nas. Często nikt oprócz nas samych, nie dostrzega naszych kompleksów. Są zauważane dopiero wtedy, kiedy o nich mówimy lub unikamy pewnych sytuacji. Nasze ciało to zbiór wielu cech, a jedna z nich nie może wpływać na to, jak się postrzegamy. Warto to zrozumieć i pogodzić się ze wszystkim niedoskonałościami.
- Nauczymy się przyjmować komplementy
Wiele osób lubi w nas to, co my uważamy na brzydkie i niewarte uwagi. Warto nauczyć się przyjmować komplementy i zacząć w nie wierzyć. Komplementy są przyjemne, poprawiają samopoczucie i budują poczucie własnej wartości. Często negujemy t, co mówią inni, zaprzeczamy im słowom. Trzeba to zmienić i nauczyć się z uśmiechem przyjmować miłe słowa i pochwały.
- Nie sugeruj innym, co mają o tobie myśleć
Nie sugeruj innym, co inny mają o tobie myśleć. Każdy ma swoje zdanie i może widzieć cię zupełnie inaczej, niż ty sam. Nie skupiaj się na tym, że ktoś, kto krzywo na Ciebie spojrzał, od razu widzi Twoje niedoskonałości. Może ma zły dzień, a jego mina wcale nie ma związku z tobą?
- Nabierz do siebie dystansu
Nawet jeżeli wydaje ci się, że wszyscy na ciebie patrzą i dyskutują, jak wyglądasz, to jesteś w błędzie. Ludzie są skoncentrowani na sobie, każdy ma swoje problemy i na ma czasu myśleć, czy masz krzywe nogi lub za długi nos.
- Postaraj się zwalczyć kompleksy
Jeżeli kompleksy przeszkadzają Ci cieszyć się życiem, postaraj się choć trochę je zmniejszyć. Zrób listę rzeczy, które ci przeszkadzają i zastanów się, czy możesz i chcesz je zmienić. Gdy twoją zmorą są grube nogi, zacznij biegać i ćwiczyć. Oczywiście nie zmieni to całkowicie twojego wyglądu, ale na pewno poprawi samopoczucie i sprawi satysfakcje, że robisz coś dla siebie. Niektórych rzeczy nie da się poprawić. To, czego nie możesz zmienić, staraj się zaakceptować Niski wzrost to przecież nie koniec świata. Pamiętaj, że kanony piękna często się zmieniają i to, co teraz wydaje się się nieładne, za kilka lat może budzić podziw.
- Zmień nastawienie do życia i samego siebie
Przestań zauważać same negatywne rzeczy, nie koncentruj się na tylko na tym, co ci się nie udało i co jest w tobie nieidealne. Naucz się zauważać dobre rzeczy i drobne osiągnięcia. Na pewno odniosłeś sukces w jakiej dziedzinie, naucz się to doceniać.
- Nie zapomnij o uśmiechu
Uśmiech potrafi przełamać wszystkie lody. Jeżeli będzie uśmiechnięty, zadowolony z siebie, ludzie będą Cię tak postrzegać. Będziesz lubiany, a dzięki temu kompleksy odejdą w zapomnienie.
- Nie przejmuj się opiniami innych
Nie przejmuj się tym, co mówi inni. Nigdy nie dogodzisz wszystkim ludziom. Dla jednych będziesz za chudy, dla innych za gruby, każdy ma inne poczucie estetyki. Nie bierz do siebie tego, co mówi koleżanka czy rodzina. To my musimy dobrze czuć się we własnej skórze, a innym nic do tego.
- Zmień kompleksy na atuty
Masz cienkie włosy? To prawda, dzięki temu łatwo się układają, szybko schną, a poza tym mają śliczny kolor. Wiele słynnych osób zamieniło swoje kompleksy na atuty. Szerokie biodra Jennifer Lopez, które kiedyś bardzo jej przeszkadzały, stały się obiektem pożądania i zazdrości. Zamień kompleksy na zalety, a Twoje życie zmieni się na lepsze.
- Unikaj ludzi, którzy wpędzają Cię w kompleksy
Otaczaj się tylko przyjaznymi ludźmi. Usuń ze swoje życia osoby, które wysysają z Ciebie energię i wmawiają, że jesteś gorszy. Nie słuchaj znajomych, którzy widzą tylko twoje wady. Otaczaj się tylko tymi osobami, którzy lubią cię za to, jakim jesteś. Za całokształt, z twoimi zaletami i wadami
- Naucz się być szczęśliwy
Nauczy się cieszyć życiem. Każdy, niezależnie od tego jak wygląda, ile waży, może być szczęśliwy. Osoba z nadwagą ma taki same szanse na sukces jak jej szczupły znajomy. Żyj pełnią życia, podziwiaj świat, dostrzegaj jego piękne barwy. Nie uzależniaj powodzenia w życiu od tego, jak wyglądasz. Każdy z nas coś ma, a czegoś nie, w czymś jest dobry, w czymś słabszy.
- Skorzystaj z pomocy specjalisty
Jeżeli twoje kompleksy nie pozwalają ci normalnie funkcjonować, nie jesteś w stanie sobie sam z nimi poradzić, skorzystaj z pomocy psychologa lub psychoterapeuty. Dzięki terapii zrozumiesz, że jesteś wartościowym człowiekiem i pozbędziesz się kompleksowego demona.
Nie ma ludzi bez kompleksów, każdy ma w sobie cechy, z których nie jest zadowolony. Ale nie wszyscy ludzi traktują to jako wielki problem. Wiedzą, że z pewnymi rzeczami nie da się nic zrobić, zaakceptowali je i przestali nieustanie o nich myśleć. Części kompleksów można się pozbyć, ale do tego jest potrzebna silna wola i zdeterminowanie. Tylko od nas samych zależy, czy będziemy walczyć z kompleksami, czy je zaakceptujemy, czy damy się im pokonać. Życie jest zbyt ciekawe i pełne atrakcji, aby jakiś byle kompleks mógł nam je zepsuć.