Biznes
28 sie. 2020

Jak Znaleźć Pasję i Żyć Pełnią Życia? 7 Sposobów na Szukanie Pasji

Życie bez pasji z zasady pozbawione jest pełni. To właśnie pasja pozwala nam realizować siebie, nieustannie dążyć do jakichś celów, planować przyszłość i pogłębiać samorozwój. Zajęcia sprawiające satysfakcję uskrzydlają, pozwalają spojrzeć na życie z innej perspektywy, poczuć sens swojej egzystencji i żyć w pełni, godnie i szczęśliwie bez porównywania się z innymi i niszczącej zazdrości. Wiele osób wciąż żyje z myślą, że nie nadają się do niczego, a co za tym idzie, nigdy nie znajdą swojej pasji.

Takie myślenie jest nie tylko błędne, co wręcz szkodliwe przez podkopywanie wiary w swoją wartość. Nikt nie rodzi się ze swoją pasją, niektórzy jednak odkrywają ją wcześniej, głównie dzięki rodzicom pozwalającym na próbowanie różnych sportów i zajęć. Osoby, które nawet będąc w wieku dojrzałym, nadal nie znalazły swojej pasji, powinny to zrobić właśnie teraz. Na odkrywanie siebie nigdy nie jest za późno, wielu ludzi swoją pasję odkryło dopiero podczas jesieni życia, czyniąc ją ekscytującą przygodą, zamiast nudnym i przygnębiającym oczekiwaniem na finał swojej historii. Jak znaleźć swoją pasję i poczuć wreszcie, jak to jest żyć pełnią życia?

Poznaj 7 sposobów na odkrycie tego jednego, jedynego zajęcia, które daje ci siłę, szczęście i poczucie spełnienia.

Znalezienie pasji, nie takie trudne!

Znalezienie swojej pasji nie należy do rzeczy łatwych, nie jest jednak tak trudne, jak mogłoby się to wydawać niedowiarkom. Przede wszystkim warto skupić się na sobie, swoich emocjach, marzeniach i wspomnieniach, nawet tych z zamierzchłego dzieciństwa. Analiza swojego życia od momentu, do którego sięgamy pamięcią, aż do chwili obecnej, jest tym, co pozwoli nam, w szybszym odkryciu swojej pasji. Zamiast szukać daleko i inspirować się innymi, lepiej spojrzeć najbliżej jak się da, czyli w głąb siebie. 7 sposobów na znalezienie pasji pozwoli każdemu odkryć to, co daje mu szczęście i pozwala żyć pełnią życia.

7 sposobów na znalezienie pasji, od czego zacząć?

Sposób 1 – polega na uważnym przyjrzeniu się sobie, jako człowiekowi.

Wielu ludzi nieustannie przygląda się innym, śledzi ich życie, karierę, nierzadko porównując się z nimi i skrycie cierpiąc w poczuciu własnej niedoskonałości. Tymczasem, zamiast patrzeć na innych, warto spojrzeć na najbardziej interesującą osobę na świecie – samego siebie. To właśnie w swoim towarzystwie spędzamy 100% czasu, skąd więc tak negatywne postrzeganie siebie przez niektórych ludzi? Skąd nienawiść do własnego ciała, osobowości i życia? Niemały udział w kreowaniu takich postaw mają portale społecznościowe, pokazujące w większości tę idealną stronę życia celebrytów, czy osób z najbliższego toczenia.

Cierpimy, patrząc na sukcesy znajomych, zagłębiając się coraz bardziej w poczuciu beznadziei i niechęci do siebie. Zamiast zmarnować kolejny dzień na scrollowanie swojej tablicy w Social Media, odłączmy internet i posiedźmy chwilę w ciszy sami ze sobą. Spróbujmy poprowadzić wewnętrzny dialog, odpowiedzmy sobie na pytania, co lubimy robić.

Pamiętajmy, że nawet najgłupsze w oczach świata zainteresowanie nie jest powodem do wstydu, pasja ma dawać nam radość, nie podobać się innym ludziom. Prześledźmy swoje wspomnienia i przypomnijmy sobie, co lubiliśmy robić w dzieciństwie. Zestawmy ze sobą dwie osoby dawnego siebie i obecnego siebie, to również pozwoli nam ustalić zainteresowania, które przynoszą nam radość i pozwalają poczuć się spełnionym, szczęśliwym człowiekiem. Jeśli pasja nadal się nie pojawiła, pora na przetestowanie kolejnego z 7 pomysłów.

Sposób 2 – za co twoi znajomi są ci wdzięczni? 

Niemal każda osoba posiada mniejsze lub większe grono znajomych. To właśnie rodzina i przyjaciele mogą, nawet nieświadomie pomóc nam w znalezieniu życiowej pasji. Warto przypomnieć sobie wszystkie chwile, w których ktoś z najbliższego otoczenia okazywał nam wdzięczność. Koleżanka z pracy podziękowała za zreperowanie kranu? Sprawdź, czy twoją pasją nie jest majsterkowanie. Nastoletni sąsiad jest dozgonnie wdzięczny za pomoc w rozwiązaniu zadania z matmy? Przypomnij sobie, czy twoją ogromną miłością nie jest właśnie matematyka, być może dorobisz sobie na korepetycjach online, lub założysz kanał na YouTube? A może znajomi uwielbiają twoje wypieki i zawsze z radością dziękują za kawałek domowego ciasta? Sytuacji, w których ktoś był nam wdzięczny, może być naprawdę sporo, przeanalizowanie ich pomoże nam w znalezieniu pasji.

Sposób 3 – co robisz gdy masz wolne?

Większość naszego życia pochłania praca i domowe obowiązki, każdy stara się jednak znaleźć przynajmniej godzinę dziennie tylko dla siebie. Godzina relaksu wiele mówi na temat naszych zainteresowań. To, co wtedy robimy, może być pożyteczną wskazówką, pomocną przy szukaniu pasji. Nawet gdy wydaje się nam, że nie robimy kompletnie nic, warto się bliżej przyjrzeć temu “nic”. Jeśli w czasie wolnym oglądamy filmy, zastanówmy się, jakie i dlaczego? Skoro przyjemność daje nam samo obcowanie z filmami i oglądanie ich, potrafimy też krytycznie spojrzeć na prace reżysera, dźwięk i muzykę, to właśnie może być nasza pasja, jak ją realizować? W dzisiejszych czasach możliwości jest wiele, może to być blog opisujący nowości filmowe, lub kanał na YouTube.

Co, jeśli wolny czas spędzamy wyłącznie w Social Media? Warto zwrócić uwagę na to, jakie profile odwiedzamy najczęściej, czyje życie chcielibyśmy dzielić? Skoro inspiruje nas znana osoba na portalu społecznościowym, zacznijmy robić to, co ona. Pamiętajmy też, że początki zawsze są trudne, może się też zdarzyć, że nie znajdziemy pasji od razu i po kilku tygodniach np. nauki nowego języka, czy uprawiania sportu poczujemy, że “to nie to” nie warto się wówczas zniechęcać i wracać do biernego życia, lecz szukać pasji dalej.

Sposób 4 – o czym marzysz, mimo że uważasz to za nierealne?

Niemal każdy człowiek posiada marzenia. Zmyślone sytuacje z naszym udziałem, złożone historie, które ułatwiają zasypianie. W marzeniach zazwyczaj jesteśmy kimś innym i prowadzimy całkowicie odmienne życie. A gdyby tak przekuć marzenia w rzeczywistość? Oczywiście, jeśli obiektem naszych pragnień, jest bycie multimilionerem, czy misterem olimpijskim może być ciężko, ale małymi kroczkami, kto wie? Jeśli twoją prawdziwą pasją jest rozmnażanie swojego majątku, zabierz się do pracy. W internecie roi się od sposobów jak znaleźć dodatkową pracę, jak dorobić online, jak inwestować swoje oszczędności z minimalnym ryzykiem straty. Zacznij już dziś od małych kroczków, a za rok przekonaj się, ile można zmienić zaczynając działać.

Marzysz o odniesieniu wielkiego sportowego sukcesu? Jeśli jesteś osobą w wieku dojrzałym, to na stadion olimpijski raczej już nie dotrzesz, ale może zaczniesz realizować się w lokalnym klubie sportowym? Publiczność wykrzykująca twoje nazwisko może stać się czymś realnym, nie tylko ulotnym marzeniem. Najważniejsze to znaleźć swoją pasję i zacząć działać, nie oglądając się na innych. Słyszysz głosy krytyki lub złośliwe komentarze pod twoim adresem? Nie zwracaj uwagi na zawiść i zazdrość innych ludzi, skup się na swojej pasji i podążaj za nią.

Sposób 5 – jakie zajęcia sprawiają, że zapominasz o upływającym czasie?

Na co dzień skrzętnie kontrolujemy upływający czas. Począwszy od porannego budzika, często spoglądamy na zegarek, sprawdzając ile czasu zostało nam na poszczególne zajęcia, o której powinniśmy wstawić obiad, czy wziąć wieczorną kąpiel. Zdarzają się jednak sytuacje, w których tracimy kontakt z rzeczywistością, a upływ czasu przestaje się dla nas liczyć. To właśnie w tych chwilach zazwyczaj wykonujemy zajęcie, mogące stać się naszą pasją wiodącą nas przez życie.

Kiedy ostatnio dałeś się ponieść, nie zwracając uwagi na tykający zegar? Być może wciągnęło cię układanie puzzli na kilka tysięcy kawałków lub fascynująca książka, od której nie można się oderwać przed przewróceniem ostatniej strony. Zajęcie sprawiające, że przestajemy przejmować się upływającym czasem, może stać się naszą pasją. Jak realizować pasję? Jeśli kochamy czytać książki, warto zająć się tworzeniem poczytnych recenzji, z czasem może stać się to naszym sposobem na życie i zarabianie.

Sposób 6 – przestań myśleć o pieniądzach!

Wielu ludzi zrezygnowało z szukania swojej pasji, poddając się władzy pieniądza. To prawda, że szyjemy w materialnym świecie, w którym niemal za wszystko należy zapłacić. Pasja jednak nie musi być czymś kosztownym. Szukając pasji, warto porzucić wszystkie zahamowania i przestać wmawiać sobie, że nie stać nas na realizowanie siebie.

Twoją pasją są podróże? Nie musisz od razu celować w Azję lub Afrykę, zacznij od odkrywania najbliższego otoczenia. Zwiedź najpiękniejsze zakątki Polski, udaj się na wyjazd samotnie, poznaj uroki korzystania z pociągu i spania w przydrożnych hotelikach.

Podczas wyjazdów rób ładne fotografie, umieść je na portalu społecznościowym, być może znajdziesz kogoś, kto będzie chętny zostać sponsorem twojej kolejnej podróży, tym razem dalszej? życie nie opiera się wyłącznie na pieniądzach, pasja jest czymś, co możemy mieć za darmo, a środki na realizację mniej realnych celów znajdą się z czasem.

Sposób 7 – próbuj, odkrywaj sprawdzaj

W momencie, gdy żaden ze sposobów nie pomógł nam w odnalezieniu pasji, pozostaje ten ostatni, najskuteczniejszy. Skąd mamy wiedzieć, że lubimy coś robić, jeśli nigdy tego nie robiliśmy? To właśnie teraz jest najlepszy moment na sprawdzanie, w czym jesteśmy dobrzy. Zacznij uczyć się hiszpańskiego, ćwicz jogę, gotuj orientalne potrawy, biegaj, czytaj, oglądaj filmy.

Nieustanne próbowanie nowych rzeczy to prosta ścieżka do znalezienia swojej pasji. Inspiracji warto szukać wszędzie, na portalach społecznościowych, w otoczeniu realnym, w gazetach i książkach.

Naszą pasją może zostać dowolny rodzaj sportu, nauka języków, hodowla psów, a nawet haft krzyżykowy, nieważne, co to będzie, liczy się nasze szczęście i realizacja marzeń. Zajęcie, które wybrałeś, okazało się nietrafione? Zrezygnuj bez żalu i szukaj dalej, nie warto poddawać się po jednej porażce. Nasza pasja może być na wyciągnięcie ręki, dlatego codzienne eksperymentowanie pomoże nam w końcu ją odnaleźć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>