Biznes Psychologia
23 lip. 2020

Jak znaleźć lepszą pracę?

Nie jesteś zadowolony z aktualnej pracy, którą obecnie wykonujesz, jednak wciąż nie wiesz jak zabrać się za szukanie nowej? Zniechęcają Cię monotonne obowiązki, które wykonujesz każdego dnia? Czy odnosisz wrażenie, że nie robisz tego, co naprawdę lubisz, lecz to co powinieneś? Często zadajesz sobie pytanie, dlaczego nie możesz znaleźć jakiejś fajnej posady lub jakiejkolwiek? Wciąż się zastanawiasz czy masz dość dobre wykształcenie lub wystarczające doświadczenie? Brak posiadania pracy, wcale nie oznacza, że jesteś gorszy od innych. Zapewne po prostu nie znasz sposobów, by ją szybko znaleźć, popełniając przy tym kilka błędów. Dowiedz się, co powinieneś zrobić, aby Twoje poszukiwania okazały się sukcesem.

Znajdź pomysł na siebie

Będzie Ci ciężko osiągnąć sukces, jeśli nie wiesz, dokąd zmierzasz, dlatego wyznacz sobie cele zawodowe. Zastanów się, dlaczego masz potrzebę, by znaleźć nową, lepszą pracę. Czy powodem jest nierosnące wynagrodzenie lub brak możliwości awansu? Pomyśl, czy aktualne zajęcie, którym się zajmujesz jest tym, które Ci się podoba i sprawia Ci radość. Zadaj sobie pytanie, gdzie chciałbyś w tej chwili pracować. Musisz przede wszystkim wiedzieć, czego oczekujesz od nowej pracy. W takiej chwili warto sobie przeanalizować swoje pasje i hobby. Czym się interesujesz? W czym jesteś dobry? Czy jest jakaś dziedzina, w której się odnajdujesz i chciałbyś się w niej rozwijać? Znajdź swój życiowy cel, któremu chcesz się poświęcić. Odpowiedz sobie na pytanie, kim chcesz być za kilka lat. Poszukaj osób o podobnym profilu zawodowym i zobacz, w jaki sposób doszły do tego sukcesu. Nie warto tracić czasu na pracę, która nie rozwija Twojego potencjału oraz nie napędza we właściwym kierunku. Określ jasno, co jest dla Ciebie najważniejsze. Czy bardziej zależy Ci na warunkach pracy czy na lepszym wynagrodzeniu? Chcesz mieć większą swobodę w pracy? A może wolałbyś pracować bliżej domu? Szukaj posady, która będzie Cię naprawdę interesowała i pozwoli na rozwój Twoich umiejętności. Natomiast jeśli dopiero zaczynasz swoją karierę, podczas szukania swojej pierwszej oferty pracy, zamiast skupiać się na wysokich zarobkach stawiaj na samodoskonalenie oraz nabywanie wiedzy. Za swój pierwszy cel obierz sobie mistrzostwo.

Określ swoje kompetencje

Jeśli już wytyczyłeś sobie ścieżkę do swojej kariery, zastanów się, czy na pewno jesteś gotów na takie wyzwanie. Czy masz wykształcenie, umiejętności oraz kwalifikacje, by myśleć o tym stanowisku pracy? Wypisz na kartce całą wiedzę jaką posiadasz. Zanotuj swoje największe osiągnięcia, wyjątkowe umiejętności oraz najmocniejsze cechy. Zgromadzone informacje ułatwią Ci podjęcie decyzji, czy jesteś odpowiednią osobą na to stanowisko. Najlepsza posada to połączenie tego, co chcesz robić, z tym co potrafisz. Jeśli natomiast nie posiadasz zbyt wielu umiejętności, poczekaj, aż je zdobędziesz i wtedy podejmij pracę. Warto się odpowiednio przygotować do nowych zadań. Pomyśl o kursach, szkoleniach, a nawet dodatkowych studiach. One nie tylko przybliżą Cię do wymarzonej pracy, ale również utwierdzą w przekonaniu, czy na pewno to jest to, co chcesz robić dalej w życiu. Zapisz się na darmową praktykę do miejsca, w którym będziesz mógł zdobyć potrzebną wiedzę. Dzięki temu Twoje CV stanie się bardziej atrakcyjne dla potencjalnego pracodawcy. Nigdy nie jest za późno na zdobywanie nowych kwalifikacji.

Zadbaj o networking i zbuduj bazę znajomości

Wielu ludzi nie przepada za tworzeniem sieci kontaktów, nie musi się to jednak wiązać z niezręcznym machaniem do znajomych podczas wspólnej imprezy oraz zbieraniu wizytówek od osób, których się nie zna. Tworzenie sieci może także oznaczać odnowienie kontaktów z jakimś naszym dawnym znajomym, który właśnie zaczął pracę w jakiejś ciekawej firmie. Jeśli straciłeś pracę, może być Ci trudno opowiadać znajomym o swojej sytuacji. Dla niektórych osób bezrobocie może się okazać wstydliwym tematem. Warto, abyś się przełamał. Dobrze by było, aby Twoi znajomi wiedzieli, że aktualnie poszukujesz pracy. Referencje doceniane są w wielu firmach i często zdarza się, że korzystają na tym obie strony. Nie zaniedbuj kontaktów towarzyskich, ani również swoich hobby i pasji. Nigdy nie wiadomo, kto poleci nas do nowej pracy. Pamiętaj o tym, aby podziękować za kontakty oraz okazaną pomoc. Networking nie polega na tym, aby spotykać się z jak największą ilością osób, ale na tym, by wybierać te wartościowe pod względem biznesowym, które mogą Ci się przydać w przyszłości. Korzystaj również z takich serwisów jak Linkedin. Nie wystarczy jednak napisać tam, że szukasz pracy. Dobrze, abyś miał tam rzetelnie wypełniony profil, który powinien zachęcać do kontaktu z Tobą. Przede wszystkim nie może tam zabraknąć informacji, że szukasz nowych wyzwań oraz możliwości rozwoju, podaj również jakich. Postaraj się dodać na swój profil słowa kluczowe, które będą wyszukiwane przez rekruterów. Spora część kandydatów nie dba o wypełniony profil, rekomendacje ani aktywność na grupach. Zostawiają to na czarną godzinę, gdy dopiero na szybko trzeba zacząć szukać pracy. Niestety, w ten sposób nie zbuduje się wizerunku profesjonalisty. Umiejętnie oraz zachęcająco dodaj informacje o tym, kimś jesteś i jakiej szukasz pracy. Ustaw również zdjęcie profilowe, dzięki temu Twój profil wyda się kompletny i bardziej atrakcyjny. To naprawdę pomaga.

Wyjazd za granicę

Jesteś specjalistą w jakiejś dziedzinie? Jesteś w tym naprawdę dobry? Zatem nic nie stoi Ci na przeszkodzie, abyś robił to co dotychczas, ale za granicą i lepsze pieniądze. Zdarzają się jednak przeszkody w postaci psychologicznych barier, takich jak niepewność, strach oraz rozłąka z bliskimi osobami. Wielu również obawia się rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon. Nie przejmuj się jednak, że Twój język obcy nie jest idealny, Jest to kwestia praktyki. Po paru rozmowach na pewno nabierzesz pewności siebie. Za to po kilkunastu będziesz zapraszany do finalnych etapów rekrutacji. Jednak czy wyjazd za granicę naprawdę się opłaca? Zdecydowanie, i to na każdym stanowisku pracy. Przede wszystkim dzięki temu więcej zarobisz, ale także zaoszczędzisz, zdobędziesz doświadczenie międzynarodowe, poprawisz swój język obcy, a Twoja atrakcyjność na rynku pracy wzrośnie. Gdzie zatem warto wyjechać? Jeśli Twój język angielski jest na bardzo dobrym lub zaawansowanym poziomie, bez problemu znajdziesz pracę w wielu europejskich krajach. Aplikuj o pracę w krajach, w których jest najmniejsze bezrobocie, ponieważ własnie tam jest największe zapotrzebowanie na pracowników. Największym zainteresowaniem cieszy się UK, Dania, Norwegia oraz Islandia. Przed rozpoczęciem pracy bardzo dokładnie przelicz koszty życia oraz podatki. Niektóre firmy z wielu krajów nauczyły się, że może im się trafić bardzo dobry pracownik z Europy Wschodniej za małe pieniądze jak na lokalne warunki. W ten sposób wiele ofert, które otrzymasz, zapewne wylądują w koszu na śmieci, ponieważ płaca, którą mógłbyś otrzymać, nie będzie dla Ciebie wystarczająco zadowalająca.

List motywacyjny oraz skuteczne CV

Jeśli powyższy plan się nie powiedzie, nie rezygnuj oraz nie trać wiary, mimo wszystko aplikuj na stanowisko. Nie ma jednak nic gorszego niż słabe dokumenty aplikacyjne. Bowiem to one bardzo często sprawiają, że nasza kandydatura jest natychmiastowo odrzucana. Przede wszystkim CV oraz list motywacyjny powinny być pisane pod konkretne stanowisko albo branżę. Informacje w nich zawarte będą wtedy tymi, których oczekują rekrutujące nas osoby. Wtedy pracodawca trzymający w dłoniach nasze CV będzie miał wrażenie, że zależy nam na danej pracy oraz jesteśmy idealnym kandydatem na to stanowisko. Warto również dopasować właściwie słowa kluczowe, ponieważ często zdarza się tak, że dokumenty są pod tym kątem selekcjonowane. Twoje CV i list motywacyjny powinny skutecznie prezentować Twoje największe atuty, doświadczenie oraz osiągnięcia. Pamiętaj również, że nawet znając kogoś w danej organizacji nie masz gwarancji na to, że zostaniesz zaproszony na rozmowę. Bowiem posiadanie znajomości to nie wszystko. Jeśli jednak jesteś idealnym kandydatem na to konkretne stanowisko pracy, na sto procent ją dostaniesz. Posiadanie świetnego CV, a także doświadczenia i pozytywnej postawy może wystarczyć.

Nie daj się zaskoczyć na rozmowie kwalifikacyjnej

Często jest tak, że na większości rozmów kwalifikacyjnych pada wiele bardzo podobnych pytań. Spora część rekruterów przyznaje się, że dziewięć na dziesięć zgłoszonych kandydatów odpada na takowej rozmowie, ponieważ nie potrafią oni umiejętnie odpowiadać na najbardziej typowe pytania. Jednak Ty możesz zyskać nad nimi przewagę. Przed konwersacją dowiedz się jak najwięcej o firmie, dla której chcesz zacząć pracować. Możesz przejrzeć jej stronę internetową oraz profile na social mediach. Musisz być pewny, dlaczego zainteresowała Cię oferta akurat od tego pracodawcy. Warto, abyś przećwiczył opowiadanie o swoich wszystkich atutach i dokonanych sukcesach, ale także o tych słabszych stronach. Nie ma nic gorszego na rozmowie kwalifikacyjnej jak przesadne koloryzowanie oraz kłamanie na swój temat i swojej kariery. Doświadczony rekruter na pewno od razu to wyłapie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>