Jak sprawić, aby ludzie Ciebie lubili?

Chcemy być lubiani. Bardzo nam na tym zależy. Robimy wszystko, aby zyskać sympatię innych ludzi. Kłopot w tym, że robimy to częściej w social mediach niż w realnym życiu. Być może tak jest po prostu łatwiej albo po prostu nie wiemy, jak sprawić, aby ludzie lubili nas bardziej?

Zależy nam na tym, aby być w centrum uwagi. Próbujemy ją zwrócić na siebie za wszelką cenę. Wychodzimy z założenia, że tylko w ten sposób będziemy czuli się szczęśliwi. Od tego uzależniamy nasze samopoczucie, pewność siebie, ale też powodzenie w biznesie czy realizacji marzeń. Czasami do tego stopnia, że na siłę lub manipulacją przekonujemy innych, że warto nas lubić. To jednak nie działa w sposób, którego oczekujemy. Ludzie zaczynają się od nas odsuwać, a w nas narasta poczucie odrzucenia.

Zanim napiszę Ci o tym, co zrobić, aby ludzie Ciebie lubili, chcę zwrócić uwagę na jeszcze jeden ważny element. Być może najważniejszy.

Polub samego siebie
Nie ma nic cenniejszego w życiu człowieka niż samoakceptacja. Gdy człowiek lubi samego siebie, to nie zabiega już o atencję innych ludzi. Oni sami go lubią za to kim jest. Lubienie siebie, to zrozumienie tego kim się jest. Dostrzeganie w sobie tego, co inni szukają w drugim człowieku. Nie potrzebują akceptacji z zewnętrz, a tym bardziej zabiegania o pochwały lub docenianie. Bycie z innymi ludźmi jest dla nich naturalne i oczywiste. Potrafią też łatwiej nawiązywać kontakty, bo w większości przypadków nie mają oczekiwań wobec nowo poznanych ludzi.

Lubienie siebie nie zawsze przychodzi łatwo, ale warto nad tym pracować. Nawet ciągle powtarzanie „lubię siebie, lubię siebie, lubię siebie”, z czasem przyniesie akceptację tego stanu. I choć początkowo brzmi to dla wielu absurdalnie, to gdy w końcu dotrze to w odpowiednie miejsce, to człowiek okrywa, że lubił siebie od zawsze. To dodaje pewności siebie i odwagi, której tak bardzo potrzebujemy w podejmowaniu decyzji i działaniu.

5 sposobów, aby ludzie Ciebie polubili

  • Szukaj tego co łączy a nie dzieli. Dziś wszyscy chcą mieć rację. To prowadzi do zgrzytów i wyolbrzymia różnic. To z pewnością nie sprzyja budowaniu nowych relacji. Warto poszukiwać podobieństw, które otworzą przez Tobą nieskończoną ilość tematów do rozmów. Wspólne pasje i zainteresowania dają szansę na spędzanie czasu i dostarczaniu sobie dobrej zabawy. Na odmienne zdania przyjdzie jeszcze czas, ale daj szansę rozwinąć się tej znajomości. Nie udowadniaj od razu, że wiesz więcej i lepiej. Daj się wypowiedzieć ludziom, aby poznać ich spojrzenie na świat.
  • Wykorzystuj każdy czas. Bądź na bieżąco z tym, co dzieje się u znajomych. Nie rezygnuj ze wspólnych wypadów na miasto lub nad morze. Umawiaj się z ludźmi na kino lub siedzenie przed telewizorem z miską popcornu. Proponuj spotkania lub organizuj domowe imprezy. Dzwoń do znajomych nie tylko wtedy, gdy masz „sprawę”, ale też bez powodu, aby pogadać o „życiu”. Wspieraj ich, gdy tego potrzebują, np. przeprowadzce, pilnowaniu kota albo podlewaniu kwiatów. Nie zasłaniaj się nadmiarem obowiązków i nie przekładaj w nieskończoność umówionych już spotkań.
  • Naucz się słuchać. To jedna z ważniejszych umiejętności, którą musisz nabyć. Ja wiem, że chcesz opowiedzieć o wszystkim i wygadać się z osobistych problemów, a nawet pochwalić sukcesami. Jednak więcej zyskasz, gdy pozwolisz mówić innym. Oni tak samo jak Ty mają potrzebę mówienia o sobie. To naturalne i zrozumiałe, bo chcemy, aby ktoś nas wysłuchał. Na Ciebie też przyjdzie czas, ale najpierw zadawaj pytania. To będzie doskonała okazja, aby poznać siebie lepiej, a przede wszystkim dostrzec to, co dla kogoś ważne. Da Ci to też okazję do zdobycia nowej wiedzy, ale też spojrzenia na świat z zupełnie innej perspektywy. Czasami drugi człowiek jest ciekawszy niż setki książek.
  • Jestem na „tak”. Staraj się być na „tak”. Nie mówię, że zawsze masz się zgadzać na wszystko, ale przynajmniej nie odmawiaj za każdym razem. Ludzie lubią tych, którzy potrafią wspierać i dawać oparcie, a kiedy czują, że powinni odmówić, to robię to od razu. Nie jest dobrze mamić kogoś obietnicami, które pozostają bez pokrycia. Tylko dlatego, że obawialiśmy się, że ktoś przestanie nas lubić. I tak przestanie, bo nie dotrzymaliśmy danego słowa. Bądź też otwarty na nowe możliwości i szanse, które przed Tobą stawiają ludzie. Szukaj w nich sposobów na realizację swoich planów i marzeń.
  • Bądź sobą. Nie udawaj kogoś kim nie jesteś. Ludzie szybko się poznają. Dlatego kłamstwo nie wchodzi w grę. A pojawia się dość często, gdy szukasz akceptacji na siłę. Próbujesz wmówić innym wersję samego siebie, której nie ma. A to prędzej czy później wyjdzie na jaw i ludzie nie będą chcieli z Tobą przebywać. Nie muszą Ciebie lubić wszyscy, a szczególnie Ci, którzy mają lubić nieprawdziwego Ciebie. Daj się poznać tym, którzy zaakceptują Ciebie takim, jakim jesteś naprawdę. Wtedy łatwiej się żyje i spędza czas z ludźmi podobnymi do Ciebie samego.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>