Biznes
03 paź. 2020

Czy opłaca się kupić bitcoin?

Temat kryptowalut stał się niedawno popularny i wszystko wskazuje na to, że nic w tej kwestii nie powinno się zmienić. Mimo że prawie każdy słyszał trochę o wirtualnej walucie, a jednocześnie wiele osób nie zdaje sobie sprawy z zasady działania tego mechanizmu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że samo działanie systemu jest oparte na kryptografii. Taka forma pieniądza nie występuje w wersji fizycznej. Całość to pewne dane, transakcje i zabezpieczenia. Bitcoin jest kryptowalutą, która stała się najpopularniejsza, a jednocześnie dla wielu jest synonimem wirtualnego środka płatniczego.

Historia Bitcoina

Podchodząc do sprawy historycznie, o początkach Bitcoina mówimy w 2008 roku. Co ciekawe, nie ma pewnych przesłanek co do pomysłodawcy tego rozwiązania. Często wymieniany jest Satoshi Nakamoto, ale prawdopodobnie jest to pseudonim. Nie jest łatwo od razu podbić rynek i podobnie było w sprawie Bitcoina. Początkowa popularność była niska, ale na szczęście dla przyszłości tego rozwiązania, w kolejnych miesiącach doszło do gwałtownego wzrostu. Po szybkim przeglądzie aspektu historycznego, można zgłębiać samą istotę tej kryptowaluty.

Czym jest Bitcoin?

Jak wspomniano wcześniej, Bitcoin nie istnieje w wersji fizycznej. Trudno wytłumaczyć czym on dokładnie jest. Można określić to technicznie, że to po prostu kilkadziesiąt znaków, które tworzą zaszyfrowany kod. Nie oddaje to jednak pełni istoty Bitcoina. Najprostsze podejście do sprawy to określenie go jako środek płatniczy, który istnieje tylko w postaci cyfrowej i jest związany z kryptografią. Ciężko określić czy są to prawdziwe pieniądze, czy nie. Według niemieckiego prawa tak, ale najistotniejsze jest to, że reprezentują wartość. 1 Bitcoin dzieli się na 100000000 satoshi. Istotną kwestią jest niezależność kryptowaluty. Jest ona zdecentralizowana i rozwija się niezależnie od banków czy rządów. Pieniądz już sam w sobie jest pewnego rodzaju umową. Bitcoin jest trochę wyższym poziomem abstrakcji i również stanowi umowę, ale taką, która występuje jedynie w świecie cyfrowym. Wiele transakcji dokonujemy online, więc fakt występowania elektronicznego pieniądza jest w tym aspekcie bardzo istotny i komfortowy. Oparcie całego przedsięwzięcia o matematykę powoduje bezpieczeństwo stosowania. Nie ma mowy w tym przypadku o sztuczne dodrukowywanie pieniądza i sztuczne przesycanie nim rynku. Fakt szyfrowania kodu sprawia, że nie dochodzi do fałszowania kryptowalut, co zapewnia im bezpieczeństwo. Warto dodać, że istnieje z góry ograniczona ilość Bitcoinów, która może wystąpić na rynku i wynosi ona 21 milionów. Ta zasada jest zabezpieczeniem przed inflacją. Na początku października 2020 roku osiągnięto 88% zapełnienia rynku.

Dlaczego Bitcoin jest opłacalny?

Należy pamiętać, że kupno i sprzedaż kryptowalut zawsze łączy się z ryzykiem. Nie ma inwestycji, które dają gwarancję sukcesu, gdyż gdyby tak było, to od razu wszyscy zaczęliby się podejmować tego zagadnienia. Wiele zalet Bitcoinów wynika już z samej konstrukcji tego pomysłu. Taka kwestia jak np. zabezpieczenie przed inflacją obniża ryzyko związane z inwestycją. Niektóre kwestie sprawiają, że Bitcoin jest tak atrakcyjny i pokazują, że popularność kryptowaluty nie wzięła się znikąd. Zresztą jest ona akceptowana choćby przez taką potęgę, jaką jest Amazon. Warto dodać, że Bitcoin ma tendencję do wzrostu wartości (zwanego deflacją) i ten trend sprawia, że jest on tak atrakcyjny z punktu widzenia inwestorów. Za podjęcie ryzyka możemy zarobić bardzo dużo pieniędzy w stosunkowo krótkim czasie, a jednocześnie za pomocą niewielkiej pracy. Można powiedzieć, że to właściciele Bitcoina (jako ogół, a nie jednostka) ustalają jej cenę. Tendencje pokazują, że na pewno warto rozważyć tę inwestycję, ponieważ to duża szansa łatwego zarobku. Nawet jeśli wiąże się z ryzykiem, to być może warto.

Zalety i wady Bitcoina

Podstawową zaletą Bitcoina jest skłonność do zwiększania wartości oraz wygoda stosowania. Te dwie kwestie są najważniejsze pod względem popularności tej kryptowaluty. Wygoda polega na łatwym dokonywaniu internetowych transakcji za pomocą tego środka. Mądrość twórców Bitcoina to również zabezpieczenie przed inflacją. Określenie z góry maksymalnej ilości nasycenia rynku jest pewną gwarancją. Wolne zbliżanie się do maksimum sugeruje, że prawdopodobnie  Kryptowaluta będzie powstawała jeszcze przez kilka lat, po czym już na rynku nie pojawią się nowe Bitcoiny. Jedną z najważniejszych kwestii przemawiających za tym jest również jego niezależność od wszelkich instytucji, poczynając od banków, a na rządach państw kończąc. Bardzo ważną zaletą jest również anonimowość dokonywania transakcji. Kolejnym plusem jest fakt, że możemy go potraktować jako międzynarodowy środek płatniczy i takie określenie jest prawdziwe nie tylko w stosunku do polskiego złotego. Bitcoin jest taki sam dla całego świata, więc dobrze odpowiada transakcjom międzynarodowym. Samo wejście na rynek nie należy do skomplikowanych. Umiejętności są ważne, ale nie są konieczne do rozpoczęcia przygody z kryptowalutą.

Każdy kij ma dwa końce i Bitcoin oczywiście posiada również szereg wad. Jedną z pierwszych jest to, co w innym aspekcie może być przedstawione jako zaleta. Brak centralizacji to jednocześnie brak zapewnienia wartości przez instytucje. To sprawia, że wartość nie jest stabilizowana przez jakąś potężną organizację, a banki z pewnością do takich należą. Anonimowość w wielu kwestiach jest zaletą. Szczególnie wobec problemu z nią we współczesnym internecie. Z drugiej strony wadą jest wykorzystywanie tej kryptowaluty przez przestępców. Można powiedzieć, że Bitcoin jest walutą dark webu. Niektórzy mogą potraktować jako wadę to, że nie można dotknąć tej waluty. Nie każdego przekonuje posiadanie środka finansowego w postaci zaszyfrowanego kodu. Za wadę można uznać nieodwracalność inwestycji.

W kwestii ryzyka inwestycyjnego trzeba dodać, że wysokie możliwości zarobku muszą wiązać się ze sporym ryzykiem. Brak pewnego uwarunkowania może stanowić pewien brak gwarancji. Z drugiej strony trudno znaleźć inną możliwość, która da szansę na tak wysokie zarobki w krótkim czasie i przy małym zaangażowaniu. Nie zapominajmy jednak, że Bitcoin jest całkowicie legalny (oprócz państwa totalitarnych). Oczywiście im większe doświadczenie i rozumienie rynku, tym większa szansa zakończenia inwestycji powodzeniem. Jeśli transakcja została podjęcia, nie ma od niej powrotu.

Historyczne wzrosty Bitcoina

Kwoty Bitcoina są łatwo dostępne w internecie i są otoczone wielką ilością różnych informacji statystycznych. Warto odnotować, że największa wartość tej kryptowaluty została odnotowana pod koniec 2017 roku i przekroczyła 19 tysięcy dolarów za Bitcoina. Było to związane przede wszystkim z gwałtownym wzrostem popularności tego środka finansowego. Ogólnie możemy potem odnotować spadek. Oczywiście krótkie wahania zawsze występują, ale panowała ogólna tendencja powolnego spadku wartości.

Odwrócenie trendu nastąpiło pod koniec marca 2019 roku. Tuż przed tym wzrostem wartość oscylowała wokół 4 tysięcy dolarów. Widać tutaj mocne tendencje do zmiany, gdyż wystarczyły 3 miesiące, żeby 1 Bitcoin przekroczył 13 tysięcy dolarów. Do największego spadku doszło po osiągnięciu najwyższego szczytu.

Po marcu 2017 roku wartość kryptowaluty spadała najszybciej. Początek pandemii koronawirusa był związany ze spadkiem, ale obecnie Bitcoin znów zaczął zyskiwać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>