Biznes
31 lip. 2020

9 powodów dla których warto zacząć biznes w Internecie

Praca na etacie jest zmorą bardzo wielu osób. Ściśle wyznaczone godziny pracy, niesympatyczne szefostwo i koledzy, osiem (a licząc czas poświęcony na dojazdy – nierzadko dziewięć lub nawet dziesięć) godzin dziennie wyrwanych z życia, dobijająca monotonia… chyba wszyscy wolelibyśmy spędzić ten czas z najbliższymi, zarabiając pasywnie lub przynajmniej pracując zza własnego biurka i na własny rachunek.

Na szczęście dzięki rozwojowi internetu coś, co kiedyś było tylko utopijnym marzeniem dziś jest jak najbardziej możliwe. Na świecie gwałtownie przybywa freelancerów – osób pałających się wykonywaniem zleceń przyjętych przez internet – oraz digital nomadów, czyli ludzi, dla których taka praca stała się nie tylko koniecznością, ale i stylem życia. Często łączą ją oni z wypoczynkiem, nierzadko w bardzo odległych miejscach. Okazuje się bowiem, że w przypadku pracy przez internet nawet spędzając wymarzony urlop w Tajlandii, na Kostaryce czy w jakimkolwiek innym egzotycznym kraju można połączyć przyjemne z pożytecznym i dorobić się dodatkowej gotówki.

Oczywiście, w zdecydowanej większości przypadków potrzebne są przynajmniej minimalne umiejętności, ale jeśli ktoś z naszych Czytelników potrafi dobrze pisać, edytować wideo, czy projektować treści graficzne, powinien poważnie rozważyć założenie internetowego biznesu – zwłaszcza, że zanim naprawdę rzucimy się na głęboką wodę i założymy własną platformę sprzedażową, możemy skorzystać z gotowych portali sprawdzonych przez innych użytkowników. Oto 10 powodów, dla których praca online jest opłacalna.

Biznes tańszy niż tradycyjny

Chcąc otworzyć stacjonarną działalność, na przykład założyć firmę świadczącą usługi z zakresu rachunkowości musimy liczyć się z poważnymi wydatkami. Konieczność wynajęcia biura, umeblowania go, czy podłączenia niezbędnych instalacji sanitarnych to tylko kilka wybranych kosztów, z jakimi muszą liczyć się osoby zakładające tradycyjną firmę.

Przenosząc działalność do internetu musimy z kolei zatroszczyć się tak naprawdę jedynie o działający komputer lub smartfon z dostępem do sieci, a także aktywny numer telefonu. Są to akcesoria, które zapewne posiada już każda osoba, która myśli o rozpoczęciu działalności internetowej. Oczywiście, nadal musimy dopełnić formalności związanych z zarejestrowaniem działalności, oraz liczyć się ze standardowymi kosztami jej prowadzenia (np. koniecznością odprowadzania odpowiednich podatków, czy ewentualnego ubezpieczenia pracownika), lecz nasze potencjalne oszczędności mogą i tak z łatwością wynieść ponad tysiąc złotych miesięcznie.

Zarobek bez pracy

Jeśli posiadamy na tyle cierpliwości, by stworzyć własną stronę internetową, lub doskonale odnajdujemy się w social media, przez internet zarabiać możemy całkowicie pasywnie, lub poświęcając temu zaledwie kilkadziesiąt minut dziennie. Oczywiście, sukces taki nie przyjdzie od razu, lecz pamiętajmy, że w perspektywie mamy posiadanie firmy, która sama będzie na nas zarabiać – także wtedy, gdy jesteśmy na wakacjach lub po prostu śpimy. O jakich metodach zarobku mowa?

Ogólnie rzecz biorąc, zarobek pasywny przez internet najłatwiej jest osiągnąć na tak zwanych programach partnerskich. Najprościej rzecz ujmując, praca ta polega na polecaniu produktów współpracujących z nami firm innych użytkownikom sieci. Największą popularnością cieszą się programy partnerskie banków czy firm pożyczkowych, lecz jeśli nie jest to nasza nisza, polecać możemy także produkty sklepów z modą czy naturalnymi specyfikami. Oczywiście, aby nasza kampania była skuteczna musi być prowadzona w sposób naturalny, a nie nachalny, a dodatkowo musimy liczyć się ze sporą konkurencją. Choć początkowo praca ta nie należy do najłatwiejszych, warto pamiętać, że nasza prowizja może wynieść nawet do kilkuset złotych za każdy prawidłowo złożony przez internautę wniosek.

Jeśli jesteśmy pewni swoich umiejętności i gotowi do podjęcia ryzyka możemy skorzystać z wielu możliwości inwestycyjnych, jakie oferuje internet. W ostatnich latach olbrzymią popularnością cieszy się inwestowanie w kryptowaluty, przede wszystkim Bitcoina oraz Ethereum. Jest to zdecydowanie jeden z bardziej wymagających sposobów na zarobek online, jednak jeżeli czujemy się pewnie na różnego rodzaju rynkach giełdowych i mamy w sobie żyłkę hazardzisty, dobrze dobrana inwestycja może zapewnić nam zysk wynoszący nawet kilka tysięcy złotych dziennie.

Mobilność biznesu

Być może największą zaletą pracy online jest fakt, że nie musimy wykonywać jej w ściśle określonych godzinach z określonego miejsca na ziemi. Sami decydujemy o tym, kiedy i gdzie rozpoczynamy nasz dzień pracy – lub, jeśli taka będzie nasza wola, bez pytania nikogo o zdanie możemy zafundować sobie dzień (lub tydzień) urlopu. Oczywiście, musimy być odpowiedzialni, bo przecież firma musi na siebie zarabiać, lecz postępując rozsądnie z łatwością kontrolować będziemy sytuację.

Pracę online możemy rozpocząć w domu, a następnie dokończyć zlecenie przykładowo z kafejki internetowej, plaży czy campingu górskiego. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by pracować online spędzając urlop za granicą. Sami decydujemy też, ile czasu dziennie poświęcimy naszej pracy. Po prostu – stajemy się kowalem własnego losu.

Możliwości rozwoju

Otwierając biznes internetowy mamy o wiele większą szansę na rozpoczęcie współpracy z osobami z drugiego końca kraju – a nawet świata – niż w przypadku firmy stacjonarnej. Niezależnie od tego, czy sprzedajemy napisane przez siebie teksty, czy zajmujemy się projektowaniem logo i haseł reklamowych, szybko odkryjemy, że naszymi klientami są różni ludzie, o znacząco innych potrzebach i wymaganiach. Na początku będzie to z pewnością spore wyzwanie, lecz szybko odkryjemy że ma to wyłącznie skutki korzystne dla naszej firmy.

Współpraca z klientami pochodzącymi z różnych stron świata pozwoli na lepsze dopasowanie naszej oferty pod różne grupy docelowe. Kontaktując się z kolejnymi osobami z tego samego regionu lub kraju lepiej zrozumiemy panujące tam zwyczaje i wiedzieć będziemy, w jakie tony należy uderzyć, by przyciągnąć kolejne osoby do współpracy z nami. Budując w ten sposób nasze portfolio mamy szansę na przyciągnięcie wielu stałych klientów, którzy kluczowi są dla przetrwania naszego biznesu, a także współpracę z rozpoznawalnymi firmami. Rozwijając naszą firmę rozwijać będziemy również siebie. Nie trzeba chyba dodawać, że im większą renomą cieszyć się będzie nasza firma, tym więcej gotówki znajdzie się w naszym portfelu.

Niezależność i suwerenność

Chyba każdy z nas pracując na etacie czuje się w dużej mierze „uwiązany”. Choć teoretycznie jesteśmy wolnymi ludźmi, w praktyce większość naszego czasu spędzamy pracując na bogactwo innych osób – a pracować przecież musimy, inaczej ani my, ani nasze rodziny nie będą miały co jeść i pić. Prawda jest więc taka, że to nie my, ale nasze szefostwo jest panami naszego życia i od niego zależy nawet to, jak rozplanować możemy nasz czas wolny. Pracując na etacie w większości przypadków nie mamy nawet prawa, by samodzielnie zdecydować, kiedy spożyjemy śniadanie czy lunch. Wszystko odbywać się musi w ścisłych ramach godzinowych, a my jako pracownicy powinniśmy być zadowoleni z dwudziestominutowej przerwy na posiłek.

Pracując przez internet bardzo szybko pozbędziemy się tego przykrego uczucia. Nic nie będzie, przykładowo, stało na przeszkodzie, byśmy spontanicznie zorganizowali sobie przerwę, wyszli na zakupy lub w odwiedziny do znajomej osoby, a pracę kontynuowali po powrocie. Sami decydujemy zarówno o kolejnych krokach tak w życiu prywatnym, jak i w działalności naszej firmy. Pracując na naszą wolność finansową uzyskamy także wolność osobistą – wolność do zarządzania naszym czasem w sposób który nam (I TYLKO NAM) odpowiada.

Uniknięcie polityki biurowej

Awanse, zwolnienia, kłótnie w zespole, wymagania szefostwa, terminy… otworzywszy biznes przez internet zapominamy o wszystkich tych rzeczach, które charakteryzowały pracę w tradycyjnej firmie. Nikt nie może nas zwolnić, bo przecież sami jesteśmy sobie szefem, nikt też nie może nas pospieszyć, skrytykować czy urazić (no, chyba że mowa o klientach, ale nasza relacja z nimi będzie znacznie różnić się od tej, jaką mieliśmy ze współpracownikami – przede wszystkim, ze współpracy z kłopotliwym klientem można w każdej chwili zrezygnować).

Pracując online to my odpowiadamy za atmosferę, jaka panuje w naszych relacjach z partnerami biznesowymi. Musimy, rzecz jasna, wykazać się odpowiedzialnością, ponieważ traktując ich niepoważnie ryzykujemy, że zrezygnują z naszych usług, lecz kształtowanie wizerunku naszej działalności leży w stu procentach w naszych rękach.

Automatyzacja wykonywania zamówień

Jest to kolejny sposób na solidny zarobek niskim kosztem sił, szczególnie jeśli nasz biznes opierać ma się na sprzedaży wirtualnych produktów, takich jak poradniki video czy e-booki. Oczywiście, najpierw należy uzyskać licencję na sprzedaż czyjegoś dzieła, lub poświęcić trochę czasu i uwagi na stworzenie własnych propozycji, lecz w dzisiejszych czasach sama sprzedaż może odbywać się w stu procentach bez naszego udziału.

Wystarczy po prostu, że zainstalujemy odpowiednie oprogramowanie, które automatycznie zajmie się kolejką zamówień w naszym sklepie internetowym. Automat taki będzie analizował zamówienia złożone przez klientów, potwierdzi ich opłacenie, a następnie przyjmie je do realizacji z chwilą potwierdzenia wpłaty. Wszystko to w zupełności samodzielnie i bez konieczności jakiejkolwiek interwencji z naszej strony. W przypadku towarów wirtualnych nie musimy nawet szykować przesyłki – automat w przeciągu kilku minut prześle zamawiającemu pożądany towar, najczęściej w formacie kodu lub linku do pobrania.

Przyjemność

Biznes przez internet przypomina o dawno zapomnianej prawdzie – praca w sama sobie nie musi być jedynie przykrym obowiązkiem, niezbędnym do przeżycia. Jeśli uda nam się znaleźć w internecie swoją niszę, bardzo szybko odkryjemy, że to, co robimy za pieniądze może w rzeczywistości stać się również naszym hobby. Internet umożliwi też wielu z nas przemienienie istniejącego już zainteresowania czy talentu w sposób na stały zarobek.

Istnieje wiele pasji i hobby, którym internet może nadać potencjał zarobkowy. Pisanie tekstów, wykonywanie fotografii i inne, wydawałoby się, proste zainteresowania z łatwością zamienić możemy w bardzo opłacalny sposób na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Jeśli z kolei mamy w sobie coś z instruktora lub nauczyciela, znamy się na podejmowanej przez siebie tematyce i lubimy udzielać innym porad, warto wypróbować portale oferujące możliwość zarabiania na prowadzeniu kursów internetowych. Dzięki internetowi w narzędzie do zarabiania pieniędzy obrócić można de facto każdą pasję, jaka tylko przyjdzie nam do głowy.

Prostota prowadzenia

Ogromnym plusem prowadzenia biznesu internetowego jest fakt, że jest on niezwykle prosty w prowadzeniu. Założenie własnego sklepu internetowego czy strony internetowej to kwestia dosłownie kilku kliknięć, a jeśli uznamy, że nie jesteśmy na to gotowi, zawsze skorzystać możemy z gotowych już rozwiązań. Istnieje bowiem wiele platform umożliwiających freelancerowi pozyskanie zleceń z dostępnej już puli, a nawet serwisy internetowe, na których to zgłaszają się bezpośrednio do osób mogących wykonać ich zlecenie, a nie na odwrót. W innych przypadkach skorzystać możemy na przykład z opcji automatyzacji realizacji zamówień.

Oczywiście, stworzenie firmowej strony ma ten plus, że po opłaceniu domeny i hostingu (obie usługi są obecnie niezwykle tanie) to my jesteśmy jej panami, a różnorakie portale ze zleceniami od zarobionej przez nas kwoty pieniędzy odliczać będą swoja marżę. Pamiętać musimy jednak o tym, że oferują one gotowe rozwiązania i oszczędzają nam konieczności rozreklamowania się i mozolnego przeczesywania internetu w poszukiwaniu odpowiadających nam ofert. Obie propozycje to świetny sposób na zarobek przez internet i tylko od nas zależy, na którą z tych dwóch opcji się ostatecznie zdecydujemy – zresztą, nic przecież nie szkodzi na przeszkodzie, by prowadząc własną platformę sprzedażową jednocześnie korzystać z portali dla freelancerów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>