Zaplanowanie aktywności jest bardzo proste. Problem zaczyna się wtedy, gdy przychodzi czas wykonania. W naszych głowach natychmiast pojawiają się myśli przekonujące nas, że nie musimy wykonywać założonej aktywności. Taka sytuacja ma miejsce bardzo często. Wiele osób wie o tym, że uprawianie sportu jest ważne, zarówno dla naszego zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Ale taka świadomość nie sprawia, że jesteśmy w stanie podjąć działanie. Regularne uczęszczanie na siłownię, codzienny jogging z samego rana, a może cotygodniowy basen? Jak zmotywować się do podejmowania konkretnych działań, a nie tylko planowania ich? Zapraszamy do zapoznania się z 10 technikami motywacji, które sprawią, że osiągniecie założone cele.
Sformułuj poprawnie swój cel
Pierwsze pytanie na które musisz znać odpowiedź to: co chcesz osiągnąć? Jeśli nie sformułujesz poprawnie swojego celu, nie będziesz zmotywowany do działania. Musisz dokładnie wiedzieć do czego dążysz. Cel musi być precyzyjnie określony. Co to oznacza? Dla przykładu zamiast założyć, że biegasz 3x w tygodniu, załóż, że biegasz w poniedziałek, środę i piątek. Zamiast określenia, że chcesz zwiększyć masę swojego ciała, zapisz, że chcesz ją zwiększyć o daną ilość. Zapisz swoje cele, by nie zapomnieć do czego dążysz. Cele to muszą być konkrety. Jeśli cel będzie abstrakcyjny, będziesz szukał wymówek, usprawiedliwień. Przecież mam 7 dni do końca tygodnia, zacznę biegać od piątku. A w piątek stwierdzisz, że rozpoczniesz od kolejnego tygodnia. Cel musi być precyzyjnie określony i wtedy będzie wykonalny.
Bądź pewny siebie
Pewność siebie to bardzo ważna cecha, która pozwala nam osiągać więcej. Jesteś odważniejszy, asertywny oraz zmotywowany do działania. Tak działa pewność siebie. Jak ją uzyskać? Nie jest ona wrodzoną cechą, a stanem psychicznym, który sami możemy wytworzyć poprzez odpowiednie myślenie i zachowania. Zadaj sobie pytanie: Dlaczego możesz zrealizować swój cel? Odpowiedź jest prosta: bo jesteś kompetentny, bo jesteś uzdolniony, bo chcesz zmienić swoje życie, bo nigdy się nie poddajesz i jesteś pewny swoich możliwości. Nikt Ci nie da pewności siebie, sam musisz odnaleźć ją w sobie. Jeśli masz z tym problem, znajdź trzy powody, które potwierdzą to, że możesz osiągnąć założony cel. Te powody będą zapewnieniem, że Ci się uda.
Nie szukaj wymówek
Wymówki pojawiają się zawsze. Gdy musimy wykonać jakąś czynność, wszystkie inne wydają się być ważniejsze. Wymówki często się powtarzają, dlatego też warto pozbyć się ich raz na zawsze. W jaki sposób? Wypisz na kartce wszystkie wymówki, które do tej pory pojawiały się w Twojej głowie. Gdy spojrzysz na kartkę pełną błahych powodów, zrozumiesz, że jesteś w stanie przezwyciężyć je, gdy znów będą chciały przeszkodzić Ci w realizowaniu Twojego celu. Przygotuj sobie odpowiedz na każde usprawiedliwienie. Nie masz czasu? Zawsze masz czas, ale często źle nim zarządzasz. Sposobem na zarządzanie czasem jest sporządzanie listy czynności, które musisz wykonać w ciągu dnia. Pamiętaj o tym, by zamieścić na liście także przyjemności, a nie tylko obowiązki.
Nie bój się zrobić pierwszego kroku
Często przed wykonaniem danej czynności, w naszej głowie pojawiają się myśli zwątpienia. Zaczynamy się bać i uważamy, że poradzimy sobie w życiu bez tej aktywności. Wcale nie muszę ćwiczyć, biegać, pływać… To prawda, przecież wcale nie musisz się rozwijać i czerpać z życia tego co najlepsze. Ale jeśli się przełamiesz i spróbujesz, to zobaczysz, że Twoje życie może wyglądać inaczej. Nie warto ograniczać się do wygodnego siedzenia. Życie ma wiele do zaoferowania, ale nic samo do nas nie przyjdzie. To my musimy wziąć od życia to, co ono nam oferuje. A to wcale nie jest takie trudne. Wystarczy przełamać swój strach przed nieznanym. Wystarczy pierwszy krok.
Spójrz wielowymiarowo
Poszczególne części naszego życia są ze sobą powiązane. Wykonywanie jednej czynności wpływa na rozwijanie kolejnej. Na pierwszy rzut oka ciężko to zauważyć, jednak działa to w ten sposób. Dla przykładu dzieci uczą się poprzez zabawę. Nawet nieświadomie wspomagają prace swojego mózgu, zwiększają liczbę połączeń somatycznych. U Ciebie wygląda to tak samo. Sport to zdrowie nie tylko fizyczne, ale także psychiczne. Dla przykładu uprawianie aktywności fizycznej poprawia wydolność sercowo-naczyniową. To z kolei przekłada się na lepszy przepływ krwi w całym ciele, także w okolicy narządów płciowych. U mężczyzn osiągnięcie wzwodu wiąże się z napływem krwi do ciał jamistych prącia. Rezultatem zwiększonego napływu krwi będą większe doznania seksualne. Uprawianie sportu sprawi także, że będziesz czuł się atrakcyjniej, więc będzie Ci łatwiej w stosunkach z kobietami. Jak widzisz zawsze warto patrzeć na daną aktywność wielowymiarowo…
Powiedz innym o swoich celach
Poinformowanie innych o swoich celach jest bardzo ważne. Człowiek jest istotą społeczną i potrzebuje rozmawiać z innymi, dzielić się swoimi osiągnięciami czy porażkami. Jeśli powiesz komuś o swoim celu, o tym, że wykonujesz regularnie jakąś aktywność, będzie to dla Ciebie dodatkowa motywacja. Upubliczniłeś swój cel, więc musisz teraz go spełnić, by udowodnić sobie, że jesteś słowny. Nie chodzi o to, by udowadniać coś innym. Ty masz udowodnić sobie to, że potrafisz dotrzymać słowa i realizować swój cel. W pierwszej kolejności poinformuj najbliższe osoby, czyli rodzinę, znajomych, przyjaciół. Kolejnym krokiem będzie podzielenie się z szerszym gronem osób, np. na portalu społecznościowym. Taka deklaracja będzie Ci przypominać o tym, że wykonujesz dane działanie oraz że jesteś silny i wytrwały. Jesteś także honorowy i skoro obiecałeś sobie, że zrealizujesz ten cel, to go zrealizujesz!
Pomóż sobie zmysłami
Wyobraźnia i muzyka stymulują ochotę do wykonywania ćwiczeń oraz podnoszą ich jakość. Zostało to udowodnione badaniami. Jednak jeśli nie wierzysz w badania, to zastanów się: dlaczego na siłowni grana jest muzyka? dlaczego ludzie biegający mają słuchawki na uszach? Muzyka i wyobraźnia korzystnie wpływają na jakość Twojego treningu. Jeśli brakuje Ci motywacji, włącz swoją ulubioną składankę, a zobaczysz jak siły powrócą do Ciebie. Wykorzystanie muzyki podczas ćwiczeń jest jasne, ale jak wykorzystać wyobraźnię? To bardzo proste. Wyobrażaj siebie w jak największych detalach, zobacz to z kim wykonujesz aktywność, gdzie oraz jak dokładnie to robisz, o której godzinie, jak wyglądasz, jak się wtedy czujesz, jakie emocje Ci towarzyszą itd. Takie obrazowanie pozwoli Ci na uzyskanie motywacji do ćwiczeń. Będziesz chciał przeżyć to, co sobie wyobraziłeś.
Zastanów się co Cię powstrzymywało
Często szukamy wymówek, żeby nie wyszły na jaw rzeczywiste powody dla których nie chcemy wykonywać aktywności, osiągać swoich celów. Wymówki są wygodne, a prawdziwe powody mogą być trudne do zaakceptowania. Oczywiście nie chodzi o to, że masz dzielić się swoimi słabościami z innymi. Są to jednak przyczyny Twojej bezczynności, które ukrywasz pod pozorem lenistwa, braku czasu lub braku chęci. Gdy już zrobisz pierwszy krok, zastanów się nad tym co cię powstrzymywało. Odpowiedz przed samym sobą dlaczego nie chciałeś uprawiać sportu czy zmieniać swojego życia. Skonfrontuj te powody z faktem, że już trenujesz, że już podejmujesz działania, które pomogą Ci w osiągnięciu celu. Te rozważania mają Ci uświadomić to, że nic nie jest w stanie Cię powstrzymać, a często po prostu boisz się zwalczyć jakąś słabość. Gdy już to zrobisz, okazuje się ona być nieznaczącą. Jak to mówią: “nie taki diabeł straszny jak go malują”.
Znajdź wsparcie
Samotność nie zawsze jest dobra. Wspominaliśmy już wcześniej, że warto o swoich celach opowiedzieć bliskim. Ważne jest także to, by nie być samemu w swoich wysiłkach. Oczywiście nie chodzi o to, że musisz trenować w grupie. Jest to jedna z możliwości, jednak w wsparciu chodzi o to, by mieć kogoś kto będzie słuchał Twoich przemyśleń i pomagał w dążeniu do osiągnięcia celu. Warto także znaleźć osoby, które uprawiają sport. Takie spotkania to możliwość wymieniania własnych doświadczeń, dzielenia się porażkami i sukcesami. Jeśli zmieniasz swoje życie, pomocne jest przebywanie w otoczeniu ludzi ambitnych, honorowych i wytrwałych. Pamiętaj, że jak każdy człowiek posiadasz emocje i potrzebujesz ludzi, którzy Cię zrozumieją i wesprą w trudnych chwilach.
Stań się wzorem do naśladowania
Wzór do naśladowania to tak jakby bohater. Choć brzmi to nieprawdopodobnie, to jest to prawda. Możesz stać się bohaterem, kimś kto zmieni życie innych osób, tak jak Twoje się zmieniło. Taka perspektywa jest bardzo zachęcająca, prawda? Jeśli będziesz systematycznie realizować swój cel, będziesz wzorcem. Nawet niezależnie od Ciebie, ktoś powie: “Patrz, on jest wytrwały, realizuje swój cel i zmienia życie na lepsze”. W takiej sytuacji będziesz mógł to wykorzystać, by innym także przekazać motywację, którą Ty uzyskałeś. Powiedz im co muszą zrobić, by tak jak Ty realizować swój cel. Możesz także pomyśleć o tym w inny sposób. Dla kogo chciałbyś stać się wzorem do naśladowania? Zastanów się nad tym, czy wokół Ciebie są jakieś osoby, które chciałbyś uszczęśliwić, pokazać im, że warto wykonywać aktywność fizyczną? Być może będzie to Twój syn, w którym zaszczepisz miłość do sportów i aktywnego życia. Być może będzie to Twoja partnerka, którą zachęcisz do wspólnego treningu, biegania lub spacerowania? Być może będą to koledzy z pracy, którzy dzięki Tobie uwierzą w swoje możliwości. Pamiętaj, że zawsze znajdziesz kogoś, kto będzie potrzebował Ciebie w tej lepszej formie.